Rachunek oszczędnościowy jako sposób na osiąganie bieżących dochodów pasywnych

savings-box-161876_640Dzisiejszy artykuł poświęcony będzie kwestii rachunków oszczędnościowych. Idea powstania tego wpisu miała dwa oblicza.
Z jednej strony konta oszczędnościowe to sposób na „wyciskanie” dodatkowego dochodu z kapitału, który obecnie posiadacie. Drugi motyw to wykorzystanie (celowo założonego) tego typu rachunku, do odkładania na nim wszelkich dodatkowych dochodów jakie udało się wam wygenerować. W ten sposób, będziecie mieli uwidoczniony efekt waszej pracy, mającej na celu osiąganie alternatywnych zarobków. Może to być również dobra motywacja do podejmowania kolejnych czynności, by praktycznie odpowiedzieć na pytanie: jak dorobić?

  Rachunek oszczędnościowy jest czymś pomiędzy tradycyjnym kontem osobistym a lokatą terminową. W przeciwieństwie do standardowego ROR-u jest on oprocentowany, dlatego to właśnie na nim lepiej jest trzymać wszelkie nadwyżki pieniężne. W ten sposób wasze pieniądze cały czas pracują. Inaczej byłoby, gdybyście trzymali środki na podstawowym rachunku lub w gotówce.

  Rachunki oszczędnościowe zazwyczaj są nieco gorzej oprocentowane w porównaniu do lokat terminowych. Jednak ich największą zaletą jest elastyczność. Objawia się ona w tym, iż możecie wypłacać swoje środki bez utraty odsetek. Korzystając z rachunku oszczędnościowego, nie musicie obligować się do utrzymywania środków przez z góry narzucony okres, tak jak jest to w przypadku lokat. Należy jednak pamiętać, iż często przelewy z rachunków oszczędnościowych są dodatkowo płatne. Zazwyczaj bezpłatny jest tylko jeden przelew wewnętrzny w każdym miesiącu, zaś za kolejne trzeba już zapłacić. W ten sposób banki bronią się przed niestabilnością środków zdeponowanych na rachunkach. Jeśli chodzi o kwestię ilości bezpłatnych przelewów oraz kosztów kolejnych wypłat w danym banku – dowiecie się tego w zestawieniu tabelarycznym najlepszych ofert kont oszczędnościowych (na końcu artykułu).

  Wraz z otwarciem rachunku oszczędnościowego, banki niekiedy wymagają, aby klienci posiadali również konto osobiste. Jednak nie jest to normą. Niektóre instytucje, jak na przykład BGŻ Optima oferują samo konto oszczędnościowe, które jest niejako zintegrowane z kontem osobistym klienta w dowolnym banku. Wówczas wypłaty z „oszczędnościówki” mogą trafiać jedynie na ten – wybrany podczas składania wniosku ROR.

  Podczas zakładania rachunku oszczędnościowego warto też zwrócić uwagę na dolne (rzadko spotykane) oraz górne limity wpłat na rachunek. Może okazać się, iż wysokie oprocentowanie dotyczy jedynie ustalonej kwoty na przykład 10000 zł, natomiast powyżej tego pułapu, oprocentowanie drastycznie spada. Ponadto konta lokacyjne cechują się kapitalizacją, czyli częstotliwością dopisywania odsetek. Jeżeli znacie pojęcie procentu składanego to wiecie na pewno, że im częstsza kapitalizacja, tym lepiej. Wówczas odsetki naliczane są od coraz wyższej kwoty, dlatego więcej zarabiacie. Te kwestie również znajdziecie w rankingu, który zamieszczam pod koniec wpisu.

  Podsumowując dotychczasowe rozważania, należy przeanalizować na co należy zwrócić uwagę podczas zakładania konta oszczędnościowego.

1) Oprocentowanie – najlepiej żeby było jak najwyższe.

2) Ilość darmowych wypłat oraz koszt przelewów płatnych.

3) Czy istnieje obowiązek posiadania konta osobistego w danym banku.

4) Jakie są limity środków utrzymywanych na koncie oszczędnościowym.

5) Jak częsta jest kapitalizacja zdeponowanych środków

  Zanim przedstawię wam ranking najlepszych kont oszczędnościowych na rynku, warto rozwinąć kwestię po co wam konto oszczędnościowe.

W tym celu proponuję dwa rozwiązania:

Pierwsze to utrzymywanie na koncie oszczędnościowym nadwyżki środków, które nie są wam obecnie potrzebne do bieżącej dyspozycji. Dajmy na to, otrzymujecie akurat pensję lub stypendium. Proponuję rozdzielić te środki – część na bieżące wydatki, część na konto oszczędnościowe. W razie czego, gdy po pewnym czasie zacznie wam brakować środków bieżących – możecie wówczas przetransferować pieniądze z „oszczędnościówki”. Dobra rada to zostawiać na niej co miesiąc pewien osad. W ten sposób wyrobicie w sobie nawyk oszczędzania. „Lekko zamrożone” środki na rachunku oszczędnościowym (obawa przed płatnymi przelewami) może być dobrą motywacją do nauki oszczędzania.

Druga sprawa to wspomniana wcześniej kwestia wykorzystania konta oszczędnościowego do lokowania na nim uzyskanych dodatkowych dochodów. Jeżeli udaje się wam osiągać tzw. ekstra dochody, warto jest je odkładać, niż przeznaczać na bieżącą konsumpcję.
W ten sposób będziecie mogli obserwować na własne oczy, jak rośnie wasz majątek. Co więcej, wystąpi tutaj efekt kuli śnieżnej, gdyż uzyskiwane dochody będą powiększane dodatkowo o wypłacane odsetki. Zbliża się nowy rok, może to idealny okres na otwarcie takiego właśnie rachunku? Może warto ustalić sobie noworoczne postanowienie typu „będę oszczędzał lub osiągał dodatkowe dochody – i odkładał je na specjalnym rachunku oszczędnościowym”.

  Teraz przedstawię wam ranking najlepszych propozycji kont oszczędnościowych na rynku. Szczegóły zawarte w tabeli zawierają aspekty, o których wspominałem wcześniej, między innymi w pięciopunktowym podsumowaniu kryteriów wyboru konta oszczędnościowego.

Przejdź do najnowszego Rankingu Kont Oszczędnościowych

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów