Chargeback – obciążenie zwrotne, które zabezpiecza Was przed nieprawidłową lub nieautoryzowaną transakcją kartą płatniczą

credit-card-851506_1280

W dzisiejszym wpisie przybliżę kwestię „obciążenia zwrotnego karty płatniczej”, bardziej znaną jako Chargeback. Jest to narzędzie będące zabezpieczeniem dla użytkowników kart płatniczych przed różnej maści oszustwami oraz niechcianymi transakcjami. Ktoś posłużył się danymi waszej karty, sprzedawca nie wywiązał się z obietnicy wysyłki towaru, biuro podróży, w którym wykupiliście wycieczkę upadło – na te i inne zdarzenia (o których będzie mowa w dalszej części artykułu), receptą jest zastosowanie procedury chargeback. Jak sami się przekonacie, transakcje kartą okazują się o wiele bezpieczniejszą formą regulowania zobowiązań od popularnych przelewów bankowych.

Ten artykuł jest już nieaktualny. Nowy artykuł na temat usług chargeback znajdziesz pod tym linkiem.

Czym jest chargeback

W zeszłym miesiącu, Narodowy Bank Polski opublikował raport analityczny dotyczący transakcji z wykorzystaniem kart płatniczych w Polsce. Dowiadujemy się z niego między innymi, iż w I kwartale 2016 roku Polacy dokonali aż  893,9 mln transakcji (gotówkowych oraz bezgotówkowych) o łącznej kwocie 128,8 mld zł. Co ciekawe, łączna liczba transakcji dokonanych kartą w Internecie wyniosła zaledwie 8,7 mln sztuk. Łączna wartość wszystkich tych transakcji  to 1,5 mld zł. Możemy zatem wywnioskować, iż Polacy mają awersję do płatności internetowych z wykorzystaniem „plastiku”. Zamiast wstukiwania numeru karty wraz z datą i kodem CVV, wolimy dokonywać transakcji poprzez system pay-by-link, czyli przelewów ekspresowych z wykorzystaniem pośredników takich jak PayU czy Dotpay.

Pomimo statystycznej przewagi szybkich przelewów, transakcje z wykorzystaniem karty płatniczej mają pewną szczególną zaletę. Jest nim tytułowy chargeback. Jest to niejako anulowanie transakcji w przypadku, gdy nie jesteśmy usatysfakcjonowani z jej efektów lub gdy padliśmy ofiarą oszustwa. W ten sposób zarówno VISA, jak i MasterCard zabezpieczają użytkowników swoich produktów przed stratami wynikłymi z nieprawidłowości podczas procesów płatniczych. Pomimo, iż we wstępie nawiązywałem do braku zaufania do płatności kartą przez Internet, chargeback dotyczy zarówno transakcji bezgotówkowych (w punktach stacjonarnych i w Internecie) jak i gotówkowych (wypłaty z bankomatów, cash back). Najogólniej rzecz ujmując, obciążenie zwrotne polega na wypłacie równowartości strat, jakie klient poniósł poprzez transakcję płatniczą, która została przez niego zakwestionowana.

W jakich sytuacjach dokonywany jest chargeback

Do najczęstszych sytuacji, w których uruchamiana jest procedura chargeback należą zdarzenia, gdy:

– ktoś posłużył się danymi waszej karty i zapłacił nią w Internecie,

– dokonano wypłaty z bankomatu z użyciem danych waszej karty,

– podczas wypłaty z bankomatu (przez Was), całość lub część gotówki nie została wypłacona,

– dokonaliście zakupu w sklepie internetowym, a sprzedawca nie wysłał towaru, wysłał towar niezgodny z opisem lub wysłał towar uszkodzony,

– omyłkowo dokonaliście podwójnej zapłaty za ten sam towar,

– zwróciliście towar do nabywcy i/lub anulowaliście transakcję, ale środki nie wróciły na wasze konto.

Procedura chargeback – zgłoszenie reklamacji

Gdy przeglądając historię konta bankowego lub wyciągu z karty kredytowej, natkniecie się niestety na któreś z wymienionych zdarzeń, wówczas możecie złożyć reklamację, czyli uruchomić procedurę chargeback.

Pierwszym z kroków będzie zgłoszenie chęci skorzystania z procedury chargeback u wystawcy waszej karty. Z racji, iż zazwyczaj będzie to bank, w którym posiadacie konto lub kartę kredytową, procedurę chargeback rozpoczynacie od kontaktu z infolinią lub od wizyty w oddziale banku. Podczas rozmowy, należy podać informacje niezbędne do zgłoszenia reklamacji takie jak: dane osobowe, numer karty, data, kwota i waluta transakcji, przyczyny wniesienie reklamacji czy nazwę podmiotu/akceptanta/bankomatu, który przeprowadził transakcję.

Nie zdziwcie się, jeśli konsultant lub doradca nie będą wiedzieli o co chodzi i będą próbować Was zwieść, iż takowa usługa nie istnieje lub się wam nie należy. Będzie to wynikać z czystej niewiedzy pracowników banku, gdyż świadomość na temat usługi chargeback nadal jest znikoma. Ponadto bank raczej nie zarabia na tej usłudze, dlatego z pewnością, o wiele lepiej zostalibyście przyjęci w przypadku wizyty w oddziale w sprawie pożyczki z dodatkowym pakietem ubezpieczeń 🙂 

Procedura chargeback – proces reklamacyjny

Po zgłoszeniu, wystawca karty nadaje mu odpowiedni kod i inicjuje procedurę. Reklamacja trafia następnie do agenta rozliczeniowego/dostawcy usług płatniczych. Ten zaś kontaktuje się ze sprzedawcą „dzięki któremu” została złożona reklamacja. Ma on 7 dni na udowodnienie kto ma rację – klient, który żąda zwrotu pieniędzy, czy też sprzedawca, który prawidłowo wywiązał się z transakcji.

Tutaj sprawa jest już prosta. Jeśli sprzedawca zaakceptuje reklamację, nie przedstawi dowodów co do swojej racji lub w ogóle nie udzieli odpowiedzi – wówczas klient odzyska swoje środki. Jeśli natomiast sprzedawca przedstawi dokumenty, iż transakcja przebiegła prawidłowo – wówczas reklamacja chargeback zostanie uznana jako bezzasadna.

W powyższej procedurze za sprzedawcę uznaje się również biuro podróży czy firmę obsługującą bankomat. Niekiedy procedurę chargeback inicjuje sam bank, gdy jego systemy antyfraudowe wykryją podejrzaną transakcję, na przykład wypłatę z bankomatu…w Tajlandii lub Indonezji. Ponadto procedurę chargeback uruchamia się dopiero, gdy klient sam nie jest w stanie porozumieć się ze sprzedawcą lub gdy reklamacja na linii klient-sprzedawca nie została uwzględniona. W takiej sytuacji warto rozpocząć procedurę chargeback, która jest darmowa. Pamiętajcie również, iż sami będziecie musieli również przekazać dowody świadczące o nieprawidłowości transakcji lub wykonać określone czynności jak zastrzeżenie karty czy zgłoszenie sprawy na Policję.

    

Upadek biura podróży

W przypadku upadłości polskiego biura podróży, klient ma obowiązek złożyć najpierw reklamację we właściwym Urzędzie Marszałkowskim. Jeśli Urząd Marszałkowski odmówi wypłaty odszkodowania, wówczas możecie rozpocząć procedurę chargeback. W tym przypadku należy posiadać dokumentację, w której UM odmówił wypłaty części lub całości należnych środków. Procedura chargeback w przypadku upadłości biur podróży została szerzej poznana po upadku linii Air Polonia oraz OLT Express.

O procedurze chargeback, możecie przeczytać na stronie waszych banków. Przykładowo, o procedurze piszą między innymi: ING Bank Śląski, bank PKO BP czy mBank.

Chcesz być na bieżąco dzięki czemu twoje dochody będę jeszcze wyższe?
Polub stronę na facebooku lub zapisz się na newsletter

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów