Dlaczego warto założyć własną działalność gospodarczą?

Dzisiejszym wpisem pragnę rozpocząć nowy cykl artykułów poświęcony tematyce zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Będzie to również odpowiedź na pytanie: jak dorobić?, lecz w nieco innym kontekście.

 

 

Większość z was posiada główne źródło utrzymania w postaci pensji z pracy na etacie, realizacji umów czy też innych źródeł jak na przykład stypendium. Jednak wiele osób ma ciekawe pasje i zainteresowania, które można przekuć w biznes generujący dodatkowy dochód. Dlatego, artykuły te będą spełniać rolę technicznych drogowskazów, prowadzących do realizacji marzeń o własnej działalności gospodarczej. O ile wcześniej na blogu można było znaleźć gotowe koncepcje w jaki sposób dodatkowo dorobić, o tyle wpisy dotyczące działalności gospodarczej będą wskazówkami, jakie warunki należy spełnić, by móc prowadzić własny biznes. To tak jak w Biblii, zamiast rybki, lepiej dostać wędkę, która pomoże w uzyskiwaniu dodatkowych dochodów.

Pierwszy wpis z serii dotyczącej kwestii działalności gospodarczej zawiera odpowiedź na pytanie dlaczego warto założyć własny biznes. Jest to zbiór kilku ogólnych wniosków, płynących z analizy porównawczej pomiędzy byciem przedsiębiorcą, a etatowym pracownikiem.

Moje rozważania zostały spięte w czteroelementowy zbiór korzyści płynących z posiadania własnej firmy. Zaliczyłem do niego takie kategorie jak: Motywacja, Zarządzanie czasem, Podatki, Zyski.  Na wstępie warto zaznaczyć, iż każdy może mieć własny punkt widzenia na ten temat. Niektórzy wolą pracę na etacie, ponieważ własna działalność gospodarcza to według nich zbyt duże ryzyko. Mam nadzieję, że tym wpisem uda mi się przekonać nawet największych przeciwników posiadania własnej firmy do spojrzenia w stronę jaką jest przedsiębiorczość.

1) Motywacja

Własna działalność gospodarcza pozwala nam robić to co lubimy, jednocześnie pozwalając osiągać dochód z naszych działań. Dzięki niej możemy przekuć nasze pomysły w rzeczywistość, stworzyć coś nowego, coś co możliwe, że będzie wielkim ułatwieniem dla naszych klientów. Przedsiębiorczość oraz kreatywna aktywność są zdecydowanie lepszymi motywatorami do działania, niż praca na etacie. Wreszcie nasza praca zacznie być twórcza, a nie odtwórcza, jak jest to często podczas pracy w korporacji. Każdy z nas ma określony potencjał, mamy różne pomysły, które mogą być patentem na stworzenie czegoś nowego. Świadomość, iż nasze dochody zależą w głównej mierze od naszego zaangażowania jest czynnikiem mobilizującym do lepszego, bardziej wydajnego działania. Pamiętajcie o maksymie: Rób w życiu to, co sprawia ci przyjemność, nie wolno robić nic na siłę.

2) Zarządzanie czasem

Prowadząc własną działalność gospodarczą sami decydujemy o czasie jaki poświęcamy na pracę. Nie mamy przymusu przepracowania na przykład 8 czy 10 godzin, jak jest to często w korporacjach. Możemy pracować w dowolnej, ulubionej porze dnia, na przykład wieczorem.  Jeżeli potrzebujemy wolnej chwili, nie musimy nikogo pytać o zdanie. Nie mamy nad sobą zwierzchników, nie mamy żadnej kontroli wyższego szczebla. Sami sobie jesteśmy szefem. To my decydujemy kiedy mamy chęć na urlop, nikt narzuca nam żadnych ram, do których musimy się dostosować. To od nas zależy, jak dużo czasu poświęcimy na działania, co przekłada się na uzyskane dochody.

3) Podatki

Przychody uzyskane z pracy na etacie opodatkowane są pełnym podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W żaden sposób nie możemy obniżyć podstawy opodatkowania, mimo posiadania różnych wydatków. Prowadząc działalność gospodarczą mamy możliwość zaliczyć różne wydatki w koszty prowadzenia naszej firmy. W tym przypadku opodatkowane są nasze dochody, czyli przychody pomniejszone o koszty. Prowadząc indywidualną działalność gospodarczą, w koszty możemy rozliczyć na przykład abonament za Internet i telefon czy artykuły biurowe. W przypadku podatku od towarów i usług (VAT) również mamy pewne udogodnienia. Będąc płatnikiem VATu możemy od podatku należnego, odliczyć podatek naliczony. Dzięki temu mamy przewagę nad ostatecznymi konsumentami, którzy płacą całość podatku należnego. W przypadku działalności gospodarczej sami ustalamy sobie, od jakiej kwoty płacimy składki na ubezpieczenie społeczne w ramach ZUS. Pracując na etacie składka jest proporcjonalna od uzyskiwanych dochodów. Prowadząc firmę, mimo wysokich dochodów, ZUS płacimy jedynie od ustalonej kwoty. Ponadto nie mamy obowiązku opłacać ubezpieczenia chorobowego. Jeśli chodzi o składkę na ubezpieczenie zdrowotne, mamy możliwość odjęcia część składki od naszego zysku. Jest to 7,75% od kwoty zadeklarowanej jako podstawa opłacania składki zdrowotnej. W moim odczuciu, korzyści podatkowe w jasny sposób ukazują jak wielką przewagę ma prowadzenie działalności gospodarczej nad pracą w korporacji.

4) Zyski

Prowadząc działalność gospodarczą mamy szansę osiągnąć nieograniczone zyski. Jeżeli nasz pomysł wypali – sky is the limit. Praca na etacie to zazwyczaj stała pensja, z niewielkimi odchyleniami w przypadku dobrych wyników. Jeżeli jesteśmy przedsiębiorczy, dobrze zaplanowaliśmy swój biznes, mamy szansę osiągnąć sukces o wiele szybciej niż korporacyjni pracownicy. Oni tak naprawdę pracują na swoich właścicieli, którzy to bogacą się na ciężkiej pracy swoich podwładnych. Czy spacerując po przedmieściach, widząc piękne domy, uważasz, że to dobytki etatowych pracowników? Prawdą jest, że najbogatsi tego Świata, ale i najbogatsi w naszej lokalnej społeczności to właściciele firm, którzy zaryzykowali i postawili na swoim, dzięki czemu odnieśli sukces.

—> Jeśli interesuje Cię założenie firmy i szukasz osób, które Ci w tym pomogą, napisz do mnie. Współpracuję z renomowaną firmą zajmującą się obsługą finansową dla przedsiębiorstw na obszarze całego kraju. Potrzebujesz pomocy z CEIDG, zarejestrowaniem spółki lub obsługę księgową? Odezwij się poprzez zakładkę Kontakt. Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów