IV filar emerytalny, czyli sam zadbaj o swoją emeryturę – odc. 14, Kwiecień 2016

doll-550583_1280

W ostatnim artykule z cyklu IV filar emerytalny, czyli sam oszczędzaj na swoją emeryturę dokonaliśmy podsumowania pierwszego roku oszczędzania. Jak sami widzieliście, działania takie mogą przynieść sowitą stopę zwrotu. W związku z tym, kontynuujemy nasz cykl, tak by kolejny rok oszczędzania okazał się równie udany jak ten pierwszy.

 

 

Okienko transferowe ZUS/OFE

Dokonując przeglądu najważniejszych informacji z zakresu funkcjonowania systemu emerytalnego w Polsce, szczególną uwagę należy zwrócić na fakt otwarcia tak zwanego okna transferowego. W dniach 1 kwietnia – 31 lipca 2016 roku ponownie możecie zdecydować, czy wasze składki emerytalne mają trafiać tylko do ZUS-u, czy po części do ZUS-u i OFE. Jednocześnie możecie zmienić dotychczasowe OFE, jeśli zdecydowaliście się oszczędzać w II filarze podczas pierwszego okna transferowego, które miało miejsce 2 lata temu. Pamiętajcie, iż jeżeli teraz nie podejmiecie żadnej decyzji, wówczas kolejną szansę będziecie mieli dopiero za 4 lata. Oświadczenie możecie złożyć osobiście w placówce ZUS-u. wysyłając je pocztą lub poprzez platformę PUE. Jeśli się spóźnicie i wasze oświadczenie dotrze po 31 lipca 2016 roku, wówczas nie zostanie uwzględnione,
a najbliższa możliwość “przejścia” będzie możliwa dopiero w 2020 roku. 

Czy ma to aż takie znaczenie? Raczej niewielkie. Otóż, składka emerytalna wynosi 19,52% wynagrodzenia brutto. Z 19,52%, 12,22% trafia na indywidualne konto ubezpieczonego w ZUS-ie. Pozostałe 7,3% może w całości trafić na subkonto ubezpieczonego (środki te są dziedziczone) lub po części: 4,38% na subkonto w ZUS-ie oraz 2,92% do OFE (te środki też są dziedziczone). Jak więc sami widzicie wybór nie polega na decyzji – ZUS czy OFE, lecz ZUS lub ZUS i trochę OFE 🙂 

Fakt ten jeszcze mocniej uświadcza w przekonaniu, iż godziwą emeryturę może zapewnić jedynie budowa samodzielnego zabezpieczenia finansowego na okres jesieni życia. Wobec tego zapraszam do naszej comiesięcznej symulacji. 

 

 

Odcinek nr 14 -10 kwietnia 2016 r.

Kwota: 250 zł

Właśnie taka wartość jest comiesięcznie „odkładana” w mojej symulacji regularnego oszczędzania na emeryturę. Uważam, iż odpowiada ona możliwościom zarobkowym większości osób, które racjonalnie planują swój budżet domowy. Oczywiście, Wy możecie zdecydować się na inną stawkę.

 

Forma alokowania środków:

Aby zapewnić bezpieczeństwo waszych środków, proponuję zawsze wybierać inwestycje o minimalnym ryzyku. W tym celu, wirtualne pieniądze trafiają na najlepiej oprocentowane konta oszczędnościowe lub depozyty terminowe. Aktualny ranking kont oszczędnościowych oraz lokat dostępny jest w górnym pasku bloga – zakładka Rankingi.

 

Decyzja:

  • Dzisiejsza „składka” 250 zł trafia na:

Konto Godne Polecenia w banku BZ WBK – 4%

Nie ma chyba łatwiejszej formy oszczędzania niż trzymanie pieniędzy na ROR. Taką możliwość daje nam BZ WBK. Podstawowe konto osobiste oprocentowane jest na 4% w skali roku dla kwoty do 4000 zł. Mało tego, bank pozwala nam założyć aż 3 takie konta, dlatego suma oszczędności może wynieść nawet 12 000 zł. Prowadzenie rachunku jest zupełnie bez opłat, tak samo jak karta debetowa oraz wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. Sami decydujecie czy rachunek będziecie używać jako konto oszczędnościowe czy też tradycyjne konto osobiste.

 

Jeśli nie lubicie ograniczać się terminami zapadalności depozytów, polecam zapoznać się z propozycją banku BZ WBK, który oferuje oprocentowanie wynoszące 4% oraz 120 zł bonusu dla nowych oraz powracających klientów banku. Środki możecie dowolnie wpłacać i wypłacać bez utraty odsetek. Maksymalnie w BZ WBK możecie ulokować 12 000 zł (na 3 kontach). Rachunek jest zupełnie darmowy. Nie zapłacicie za prowadzenie, kartę debetową, przelewy oraz wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. Szczegóły w artykule.

 

Obliczenia

Przez ostatnie 6 miesięcy, większość kapitału była zaangażowana w lokatę z premią 100 zł w Eurobanku. 10 kwietnia 2016 roku to ostatni dzień lokaty. Zaangażowane 10 października 2015 roku środki wynosiły 2070,73. Po dopisaniu odsetek oraz należnej premii, stan środków wyniósł 2209,65 zł.

Pozostała kwota była zdeponowana na koncie w banku BZ WBK. Stan środków na 10 kwietnia 2016 roku to 1360,43 zł.  

Łącznie, 10 kwietnia 2016 roku, środki w naszej symulacji wyniosły 3570,08 zł, które zostaną powiększone o kolejną wpłatę wynoszącą standardowe 250 zł.

 

Obliczenia

Kapitał przed bieżącą inwestycją – 3570,08 zł

  • Stan środków na: 10. kwietnia 2016 r. – 3820,08 zł
  • Prawdopodobna wysokość odsetek na 10. maja 2016 roku = 10,31 zł
    [3820,08 x 0,04 x 1 / 12 x (1-0,19)] = 10,31 zł
  • Prawdopodobny stan środków na: 10. maja 2016 r. – 3830,30 zł

 

Tak właśnie wygląda comiesięczna symulacja budowy IV filaru emerytalnego. Mam nadzieję, że dla Was nie będzie to jedynie symulacja, a realna budowa kapitału. Regularne oszczędzanie prowadzi do powstania efektu „kuli śnieżnej”. Wraz z kolejnymi wpłatami, wasze oszczędności będą rosnąć coraz szybciej, gdyż oprocentowanie naliczane będzie od coraz wyższej kwoty. Powodzenia!

Chcesz być na bieżąco dzięki czemu twoje dochody będę jeszcze wyższe?
Polub stronę na facebooku lub zapisz się na newsletter

.
Zapisz się na Newsletter


Śledź bloga w social mediach:
FACEBOOK
Twitter
LINKEDIN
INSTAGRAM
SOCIALICON

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *