IV filar emerytalny, czyli sam zadbaj o swoją emeryturę – odc. 16, Czerwiec 2016

doll-550583_1280

Witam w kolejnym odcinku z cyklu IV filar emerytalny, czyli sam oszczędzaj na swoją emeryturę. To już 16 odcinek, w którym namawiam Was do samodzielnego oszczędzania z myślą o jesieni życia. W mediach coraz częściej mówi się o problemach, jakie mogą napotkać przyszłych emerytów. Zdarza się słyszeć o sytuacjach skrajnych, w których wyliczona emerytura wynosi…kilkadziesiąt groszy. Analitycy prześcigają się w szacowaniu stóp zastąpienia, czyli stosunku wypłacanej emerytury do ostatniej pobieranej pensji. Prognozy są fatalne, oscylują w granicach 20-40%. Aby zabezpieczyć swoją przyszłość radzę wziąć sprawy we własne ręce. Pewnym przewodnikiem może być comiesięczna symulacja samodzielnego oszczędzania w ramach IV filara, dlatego zapraszam do zapoznania się z dzisiejszym artykułem.

 

 

Okienko transferowe ZUS/OFE

Przypominam, iż w dniach 1 kwietnia – 31 lipca 2016 roku otwarte jest tak zwane okienko transferowe. W tym czasie ponownie możecie zdecydować, czy wasze składki emerytalne mają trafiać tylko do ZUS-u, czy po części do ZUS-u i OFE. Jednocześnie możecie zmienić dotychczasowe OFE, jeśli zdecydowaliście się oszczędzać w II filarze podczas pierwszego okna transferowego, które miało miejsce 2 lata temu. Pamiętajcie, że jeżeli teraz nie podejmiecie żadnej decyzji, wówczas kolejną szansę będziecie mieli dopiero za 4 lata. Oświadczenie możecie złożyć osobiście w placówce ZUS-u. wysyłając je pocztą lub poprzez platformę PUE. Jeśli się spóźnicie i wasze oświadczenie dotrze po 31 lipca 2016 roku, wówczas nie zostanie uwzględnione,
a najbliższa możliwość “przejścia” będzie możliwa dopiero w 2020 roku. 

Czy ma to aż takie znaczenie? Raczej niewielkie. Otóż, składka emerytalna wynosi 19,52% wynagrodzenia brutto. Z 19,52%, 12,22% trafia na indywidualne konto ubezpieczonego w ZUS-ie. Pozostałe 7,3% może w całości trafić na subkonto ubezpieczonego (środki te są dziedziczone) lub po części: 4,38% na subkonto w ZUS-ie oraz 2,92% do OFE (te środki też są dziedziczone). Jak więc sami widzicie wybór nie polega na decyzji – ZUS czy OFE, lecz ZUS lub ZUS i trochę OFE 🙂 

Fakt ten jeszcze mocniej uświadcza w przekonaniu, iż godziwą emeryturę może zapewnić jedynie budowa samodzielnego zabezpieczenia finansowego na okres jesieni życia. Wobec tego zapraszam do naszej comiesięcznej symulacji. 

 

 

Odcinek nr 16 -10 czerwca 2016 r.

Kwota: 250 zł

Właśnie taka wartość jest comiesięcznie „odkładana” w mojej symulacji regularnego oszczędzania na emeryturę. Uważam, iż odpowiada ona możliwościom zarobkowym większości osób, które racjonalnie planują swój budżet domowy. Oczywiście, Wy możecie zdecydować się na inną stawkę.

 

Forma alokowania środków:

Aby zapewnić bezpieczeństwo waszych środków, proponuję zawsze wybierać inwestycje o minimalnym ryzyku. W tym celu, wirtualne pieniądze trafiają na najlepiej oprocentowane konta oszczędnościowe lub depozyty terminowe. Aktualny ranking kont oszczędnościowych oraz lokat dostępny jest w górnym pasku bloga – zakładka Rankingi.

 

Decyzja:

  • Dzisiejsza „składka” 250 zł trafia na:

Konto Godne Polecenia w banku BZ WBK – 4%

Nie ma chyba łatwiejszej formy oszczędzania niż trzymanie pieniędzy na ROR. Taką możliwość daje nam BZ WBK. Podstawowe konto osobiste oprocentowane jest na 4% w skali roku dla kwoty do 4000 zł. Mało tego, bank pozwala nam założyć aż 3 takie konta, dlatego suma oszczędności może wynieść nawet 12 000 zł. W poprzednim miesiącu środki w całości także były zdeponowane na KGP w banku BZ WBK. To obecnie najprostsza forma oszczędzania. Środki zgromadzone w naszej symulacji przekroczyły kwotę 4000 zł, co w praktyce wiązałoby się z otwarciem drugiego konta w BZ WBK. Taka procedura nie jest żadnym problemem. Drugie i trzecie konto również jest darmowe, otwiera się je poprzez podpisanie umowy podczas wizyty kuriera.

 

Przypominam jednocześnie, iż do 30 czerwca 2016 roku trwa promocja Comperia Bonus 6. W jej ramach oprócz otwarcia Konta Godnego Polecenia z oprocentowaniem 4% w skali roku, możecie również zdobyć 100 zł premii. Po szczegóły odsyłam do wpisu.

 

Obliczenia

Kapitał przed bieżącą inwestycją – 4091,32 zł

  • Stan środków na: 10. czerwca 2016 r. – 4341,32 zł
  • Prawdopodobna wysokość odsetek na 10. lipca 2016 roku = 11,72 zł
    [4341,32 x 0,04 x 1 / 12 x (1-0,19)] = 11,72 zł
  • Prawdopodobny stan środków na: 10. lipca 2016 r. – 4353,04 zł

 

Suma kapitału (składek) zebranych przez 16 miesięcy wynosi 4000 zł, zaś kwota dotychczas naliczonych odsetek oraz bonusów w przypadku lokat z premią 353,04 zł.

Tak właśnie wygląda comiesięczna symulacja budowy IV filaru emerytalnego. Mam nadzieję, że dla Was nie będzie to jedynie symulacja, a realna budowa kapitału. Regularne oszczędzanie prowadzi do powstania efektu „kuli śnieżnej”. Wraz z kolejnymi wpłatami, wasze oszczędności będą rosnąć coraz szybciej, gdyż oprocentowanie naliczane będzie od coraz wyższej kwoty. Powodzenia!

Wszystkie pozostałe odcinki z cyklu IV filar emerytalny, czyli sam oszczędzaj na swoją emeryturę znajdziecie w spisie treści.

Chcesz być na bieżąco dzięki czemu twoje dochody będę jeszcze wyższe?
Polub stronę na facebooku lub zapisz się na newsletter

.
Zapisz się na Newsletter


Śledź bloga w social mediach:
FACEBOOK
Twitter
LINKEDIN
INSTAGRAM
SOCIALICON

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *