IV filar emerytalny, czyli sam zadbaj o swoją emeryturę – odc. 7, Wrzesień 2015

filarZ dużym opóźnieniem publikuję 7. odcinek cyklu IV filar emerytalny, czyli sam zadbaj o swoją emeryturę. Stałych czytelników bloga muszę serdecznie przeprosić za spóźnialstwo. Było ono podyktowane wysypem, albo wręcz lawiną promocji przygotowanych przez kolejne banki. Oczywiście zaprezentowane w dzisiejszym odcinku wyliczenia dotyczyć będą jak zawsze 10. dnia danego miesiąca. 

 

W ostatnim czasie, w mediach przewija się kwestia powrotu do obniżonego wieku emerytalnego. Partie nawzajem obrzucają się wyliczeniami, jakie skutki może przynieść to polskiemu budżetowi. Jeśli chodzi o kwestię liczenia, najlepiej zastosować powiedzenie: “Umiesz liczyć, licz na siebie”. Taki właśnie jest główny motyw przewodni cyklu IV filar emerytalny.

 

Odcinek nr 7 -10 września 2015 r.

Kwota: 250 zł

Właśnie taka wartość jest comiesięcznie „odkładana” w mojej symulacji regularnego oszczędzania na emeryturę. Uważam, iż odpowiada ona możliwościom zarobkowym większości osób, które racjonalnie planują swój budżet domowy. Oczywiście, Wy możecie zdecydować się na inną stawkę.

 

Forma alokowania środków:

Przez pierwsze miesiące, suma oszczędzanych środków jest zbyt niska, by rozpocząć jakąś złożoną inwestycję. W tym celu, pieniądze będą trafiać na najlepsze na rynku konto oszczędnościowe lub depozyt terminowy. Aktualny ranking kont oszczędnościowych oraz lokat dostępny jest w górnym pasku bloga – zakładka Rankingi.

 

Decyzja:

  • Dzisiejsza „składka” 250 zł trafia na:
    Konto oszczędnościowe w Getin Banku 

Rachunek oprocentowany jest na 4 % w skali roku. Aby uzyskać promocyjne oprocentowanie należy spełnić dodatkowe warunki określone przez bank tzw. pakiet korzyści. Więcej w zakładce Rankingi.

 

Obliczenia 

  • Kapitał przed bieżącą inwestycją – 1565,83 zł
  • Stan środków na: 10. września 2015 r. – 1815,83 zł
  • Prawdopodobna wysokość odsetek na 10. października 2015 roku = 4,90 zł
    [1815,83 x 0,04 / 12 x (1-0,19)] = 4,90 zł
  • Prawdopodobny stan środków na: 10 października 2015 r. – 1820,73 zł

 

Tak właśnie wygląda comiesięczna symulacja budowy IV filaru emerytalnego. Mam nadzieję, że dla Was nie będzie to jedynie symulacja, a realna budowa kapitału. Regularne oszczędzanie prowadzi do powstania efektu „kuli śnieżnej”. Wraz z kolejnymi wpłatami, wasze oszczędności będą rosnąć coraz szybciej, gdyż oprocentowanie naliczane będzie od coraz wyższej kwoty. Powodzenia!

Arkusz kalkulacyjny – IV-filar-emerytalny-Wrzesień-2015

Śledź bloga w social mediach:
FACEBOOK
Twitter
LINKEDIN
INSTAGRAM
SOCIALICON

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *