IV filar emerytalny, czyli sam zadbaj o swoją emeryturę – odcinek 18, Sierpień 2016

doll-550583_1280

IV filar emerytalny, czyli sam oszczędzaj na swoją emeryturę to stały cykl na moim blogu. Prezentuję w nim symulacje samodzielnego oszczędzania z myślą o przyszłości. Preferuję bezpieczne formy lokowania oszczędności jak lokaty bankowe czy rachunki oszczędnościowe. Artykuł ma na celu pokazać, iż oszczędzanie wcale nie jest takie trudne i może się opłacać, szczególnie gdy słyszymy o możliwej niewypłacalności ZUS-u. Sierpień to już 18. miesiąc od momentu rozpoczęcia cyklu. Czytając dzisiejszy wpis możecie się zatem przekonać jak przez te półtora roku gromadziły się środki na wirtualnym subkoncie IV filaru.  

 

 

Emerytura Olimpijska

Wczoraj zakończyły się Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro 2016. Gratulujemy polskim sportowcom, którzy zdobyli łącznie 11 medali (2 złote, 3 srebrne oraz 6 brązowych). Oprócz laurów związanych ze sportową rywalizacją, wszyscy medalowi olimpijczycy zapewnili sobie tak zwane emerytury olimpijskie. Są to świadczenia wypłacane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki dla osób, które zdobyły medal podczas Olimpiady, Paraolimpiady bądź Igrzysk głuchych. Warunkiem wypłaty emerytury jest ukończenie przez sportowca 40 lat oraz zakończenie kariery sportowej. Wysokość świadczenia ustala się na podstawie kwoty bazowej dla członków korpusu służby cywilnej przy uwzględnieniu mnożnika wynoszącego 1,4. W 2016 roku emerytura olimpijska wynosi 2623,38 zł. Co ważne, kwota ta zwolniona jest z podatku dochodowego.

 

Jeśli nie macie szansy zostać medalistami Igrzysk Olimpijskich, zachęcam do samodzielnego oszczędzania. Pomóc może Wam w tym najświeższa symulacja…

 

Odcinek nr 18 -10 sierpnia 2016 roku

Kwota: 250 zł

Właśnie taka wartość jest comiesięcznie „odkładana” w mojej symulacji regularnego oszczędzania na emeryturę. Uważam, iż odpowiada ona możliwościom zarobkowym większości osób, które racjonalnie planują swój budżet domowy. Oczywiście, Wy możecie zdecydować się na inną stawkę.

 

Forma alokowania środków:

Aby zapewnić bezpieczeństwo waszych środków, proponuję zawsze wybierać inwestycje o minimalnym ryzyku. W tym celu, wirtualne pieniądze trafiają na najlepiej oprocentowane konta oszczędnościowe lub depozyty terminowe. Aktualny ranking kont oszczędnościowych oraz lokat dostępny jest w górnym pasku bloga – zakładka Rankingi.

 

Decyzja:

  • Dzisiejsza „składka” 250 zł trafia na:

Konto Godne Polecenia w banku BZ WBK – 4%

Nie ma chyba łatwiejszej formy oszczędzania niż trzymanie pieniędzy na ROR. Taką możliwość daje nam BZ WBK. Podstawowe konto osobiste oprocentowane jest na 4% w skali roku dla kwoty do 4000 zł. Mało tego, bank pozwala nam założyć aż 3 takie konta, dlatego suma oszczędności może wynieść nawet 12 000 zł. W poprzednim miesiącu środki w całości także były zdeponowane na KGP w banku BZ WBK. To obecnie najprostsza forma oszczędzania. Oczywiście są również dostępne lokaty, których oprocentowanie jest podobne. Staram się jednak trzymać zasady, iż z lokat będziemy korzystać dopiero w sytuacji, gdy pojawią się promocje typu “lokata z bonusem”. Wówczas oprócz tradycyjnego oprocentowania depozytu, w łatwy sposób można zwiększyć rentowność inwestycji, gdyż efektywne oprocentowanie (z wliczoną premią) jest wyższe niż na standardowej lokacie. Tego typu oferty przeznaczone są zazwyczaj dla nowych klientów, więc nie ma sensu “spalać statusu nowego klienta” zakładając lokatę bez promocji.

Środki zgromadzone w naszej symulacji przekroczyły kwotę 4000 zł, co w praktyce wiązałoby się z otwarciem drugiego konta w BZ WBK. Taka procedura nie jest żadnym problemem. Drugie i trzecie konto również jest darmowe, otwiera się je poprzez podpisanie umowy podczas wizyty kuriera.

 

Pamiętajcie również o trwającej promocji w ramach której oprócz Konta Godnego Polecenia z oprocentowaniem 4% w skali roku, możecie również zdobyć 50 zł premii. Po szczegóły odsyłam do wpisu.

 

Obliczenia

Kapitał przed bieżącą inwestycją – 4615,46

  • Stan środków na: 10. sierpnia 2016 r. – 4865,46 (po wpłacie “składki”)
  • Prawdopodobna wysokość odsetek na 10. września 2016 roku = 13,14 zł
    [4865,46 x 0,04 x 1 / 12 x (1-0,19)] = 13,14 zł
  • Prawdopodobny stan środków na: 10. września 2016 r. – 4878,60 zł

 

Suma kapitału (składek) zebranych na dzień 10 września 2016 roku, czyli przez 18 miesięcy wyniesie 4500 zł, zaś kwota dotychczas naliczonych odsetek oraz bonusów (w przypadku lokat z premią) 378,60 zł.

Tak właśnie wygląda comiesięczna symulacja budowy IV filaru emerytalnego. Mam nadzieję, że dla Was nie będzie to jedynie symulacja, a realna budowa kapitału. Regularne oszczędzanie prowadzi do powstania efektu „kuli śnieżnej”. Wraz z kolejnymi wpłatami, wasze oszczędności będą rosnąć coraz szybciej, gdyż oprocentowanie naliczane będzie od coraz wyższej kwoty. Powodzenia!

Wszystkie pozostałe odcinki z cyklu IV filar emerytalny, czyli sam oszczędzaj na swoją emeryturę znajdziecie w spisie treści.

 

Przypominam jednocześnie o szeregu aktualnych promocji, które pozwolą Wam osiągnąć dodatkowy dochód:

Karta kredytowa Citi Simplicity z voucherem na 400 zł do morele.net

Karta kredytowa Citi Simplicity z voucherem na 400 zł do Nexterio.pl

Karta kredytowa Citi Simplicity z voucherem na 400 zł do Empik.com

Karta kredytowa Citi Simplicity z telefonem LG K8 o wartości 549 zł

Karta kredytowa T-Mobile Usługi Bankowe z premią do 300 zł

100 zł za założenie konta Direct w ING Bank Śląski

Konto Freemium/Premium w TMUB z 5% moneyback

Money Mania 8: do 400 zł premii w promocji mBanku

PKO BP: Otwórz konto i odbierz 100 zł premii

Konto Godne Polecenia na 4% + 50 zł premii

Chcesz być na bieżąco dzięki czemu twoje dochody będę jeszcze wyższe?
Polub stronę na facebooku lub zapisz się na newsletter

.Zapisz się na Newsletter
Śledź bloga w social mediach:
FACEBOOK
Twitter
LINKEDIN
INSTAGRAM
SOCIALICON

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *