IV filar emerytalny, czyli sam zadbaj o swoją emeryturę – odcinek 20, Październik 2016

doll-550583_1280

Witam serdecznie w 20. odcinku z cyklu IV filar emerytalny, czyli sam oszczędzaj na swoją emeryturę. Jak co miesiąc, w artykule zaprezentuję symulację samodzielnego oszczędzania z myślą o emeryturze. Coraz większa liczba osób świadoma jest faktu, iż podstawowa emerytura z ZUS-u może nie wystarczyć, by w pełni zabezpieczyć poziom życia, gdy nadejdzie okres “jesieni życia”. Dodatkowo, w dzisiejszym artykule zamieszczam informacje na temat kalkulatorów emerytalnych – czym są oraz jak z nich korzystać.

 

 

Kalkulatory emerytalne

Jak łatwo się domyśleć, kalkulatory emerytalne są symulatorami pozwalającymi obliczyć wysokość Waszej przyszłej emerytury. Bazują one na wprowadzanych parametrach takich jak data urodzenia, płeć czy wysokość wynagrodzenia. Należy również określić czy emerytura ma być wypłacana na tak zwanych dotychczasowych zasadach (stara emerytura) czy na nowych zasadach. W drugim przypadku dodatkowym zapytaniem jest uczestnictwo w OFE oraz fakt kontynuacji przekazywania składek do Otwartego Funduszu Emerytalnego.

W poszukiwaniu najbardziej wiarygodnego kalkulatora, pierwszym krokiem było znalezienie tego typu narzędzia poprzez skorzystania z wyszukiwarki internetowej. Narzędzie to jest dostępne na podstronie ZUS-u, a mianowicie mojaemerytura.zus.pl. Wydawać by się mogło, iż w tym miejscu możemy zakończyć poszukiwania, gdyż kalkulator dostępny jest “u źródła”. Okazuje się jednak, iż kalkulator emerytury na nowych zasadach został po raz ostatni zaktualizowany w 2013 roku. No dobrze, sprawdźmy, może tak dużo się nie zmieniło. Pierwsze pole – Ostatnia informacja z ZUS o stanie konta za rok (tu należy wpisać datę). Do wyboru mamy rok 2010 oraz 2012. Informacja o stanie konta w ZUS wysyłana jest regularnie, ostatnia tego typu wysyłka miała miejsce w 2016 roku. Niestety z kalkulatora nie skorzystamy. Zadałem pytanie Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych czy kalkulator jest aktualny (pytanie retoryczne) oraz kiedy nastąpi jego aktualizacja. Dostałem szybką odpowiedź, iż trwają prace związane z aktualizacją kalkulatora… No cóż musimy poczekać 🙂

Na stronie MojaEmerytura znajdziemy również kalkulator podwyższonego wieku przejścia na emeryturę – aktualizacja 2012 oraz kalkulator dla emerytury na starych zasadach – tu o dziwo aktualizacja w marcu 2016 roku.

Inny kalkulator znalazłem na stronie KNF, czyli Komisji Nadzoru Finansowego. W tym przypadku nie ma podanej daty aktualizacji. Jedynie w wynikach mamy informację, iż stosowane są ceny stałe na 2015 rok. Sposoby obliczania emerytury są aktualne. Sami możecie wpisać ustalony kapitał początkowy, bądź system pomoże Wam w obliczeniach. Dziwi mnie fakt, dlaczego kalkulator uwzględnia osoby urodzone od 1951 roku (mężczyźni) oraz 1956 roku (kobiety). Osoby urodzone wcześniej nie mogą skorzystać z kalkulatora. Wyniki, które “wypluwa” kalkulator są przejrzyste oraz zawierają kilka wariantów. Moim zdaniem, symulator KNF jest całkiem w porządku.

Kalkulatory emerytalne dostępne są również na wielu portalach komercyjnych. Część z nich uwzględnia na przykład jedynie emeryturę kapitałową. Jeśli jesteście zainteresowani tą tematyką, porównajcie wyniki stosując symulacje z wykorzystaniem różnych kalkulatorów. Ja tymczasem zapraszam do mojej symulacji. Tutaj sytuacja jest prostsza. Środki zgromadzone z myślą o okresie jesieni życia wyniosą tyle, ile sami sobie odłożycie. Oczywiście ich wartość będzie regularnie zwiększana dzięki efektywnej alokacji.

 

Odcinek nr 20 – 10 października 2016 roku

Kwota: 250 zł

W takiej właśnie wysokości co miesiąc „odkładana” jest kwota w mojej symulacji regularnego oszczędzania na emeryturę. Uważam, iż odpowiada ona możliwościom zarobkowym większości osób, które racjonalnie planują swój budżet domowy. Oczywiście, Wy możecie zdecydować się na inną stawkę.

 

Forma alokowania środków:

Aby zapewnić bezpieczeństwo Waszych środków, proponuję zawsze wybierać inwestycje o minimalnym ryzyku. W tym celu, wirtualne pieniądze trafiają na najlepiej oprocentowane konta oszczędnościowe lub depozyty terminowe. Aktualny ranking kont oszczędnościowych oraz lokat dostępny jest w górnym pasku bloga – zakładka Rankingi.

 

Decyzja:

  • Dzisiejsza „składka” 250 zł trafia na:

Konto Godne Polecenia w banku BZ WBK – 4%

Tego konta BZ WBK nie ma już w ofercie, aczkolwiek “otworzyliśmy je” wirtualnie w poprzednich miesiącach. Dla przypomnienia, było ono oprocentowane na 4% w skali roku dla kwoty do 4000 zł. Mało tego, bank pozwalał założyć aż 3 takie konta, dlatego suma oszczędności może wynieść nawet 12 000 zł. Symulacja przewidziała otwarcie dwóch takich kont, więc możemy na nich ulokować do 8000 zł. W poprzednim miesiącu środki w całości także były zdeponowane na KGP w banku BZ WBK.

Obecnie dostępne jest oferta konta 1|2|3, które zapewnia oprocentowanie wynoszące 3% w skali roku. Obowiązuje ono dla kwoty do 3000 zł. Bank również w tym przypadku zezwala na otwarcie kilku tego typu kont. Dodatkowo, nowi i powracający klienci banku mogą liczyć na 50 zł bonusu na start w ramach programu poleceń. Więcej na ten temat w artykule Konto osobiste 1|2|3 w banku BZ WBK z oprocentowaniem 3% w skali roku, moneyback do 3% za rachunki domowe oraz 50 zł premii.

 

Obliczenia

Kapitał przed bieżącą inwestycją – 5142,45 zł

  • Stan środków na: 10. października 2016 roku – 5392,45 (po wpłacie “składki”)
  • Prawdopodobna wysokość odsetek na 10. listopada 2016 roku = 14,56 zł
    [5392,45 x 0,04 x 1 / 12 x (1-0,19)] = 14,56 zł
  • Prawdopodobny stan środków na: 10. listopada 2016 roku – 5407,01 zł

 

Suma kapitału (składek) zebranych na dzień 10. listopada 2016 roku, czyli przez 20 miesięcy wyniesie 5000 zł, zaś kwota dotychczas naliczonych odsetek oraz bonusów (w przypadku lokat z premią) 407,01 zł.

Tak właśnie wygląda comiesięczna symulacja budowy IV filaru emerytalnego. Mam nadzieję, że dla Was nie będzie to jedynie symulacja, a realna budowa kapitału. Regularne oszczędzanie prowadzi do powstania efektu „kuli śnieżnej”. Wraz z kolejnymi wpłatami, wasze oszczędności będą rosnąć coraz szybciej, gdyż oprocentowanie naliczane będzie od coraz wyższej kwoty. Powodzenia!

Wszystkie pozostałe odcinki z cyklu IV filar emerytalny, czyli sam oszczędzaj na swoją emeryturę znajdziecie w spisie treści.

 

Przypominam jednocześnie o szeregu aktualnych promocji, które pozwolą Wam osiągnąć dodatkowy dochód:

eKonto z premią do 300 zł + oprocentowanie 3% w mBanku

Konto Freemium/Premium w TMUB z 5% moneyback

Bank Millennium: do 360 zł premii w ramach moneyback

PKO BP: Otwórz konto i odbierz 100 zł premii

Konto z Lwem w banku ING z 100 zł premii

Lokata db Plan 500+Premia w Deutsche Banku z premią roczną do 500 zł

Nawet 600 zł premii od Idea Banku w promocji “Premiowanie za bankowanie”

Karta kredytowa BPH Fair z premią do 300 zł oraz moneyback

Karta kredytowa Simplicity + voucher o wartości 400 zł

Karta kredytowa Simplicity + telefon LG o wartości 549 zł

 

Chcesz być na bieżąco dzięki czemu twoje dochody będę jeszcze wyższe?
Polub stronę na facebooku, obserwuj na Twitterze lub LinkedIn bądź zapisz się na newsletter

.

Zapisz się na NewsletterŚledź bloga w social mediach:
FACEBOOK
Twitter
LINKEDIN
INSTAGRAM
SOCIALICON

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *