IV filar emerytalny, czyli sam zadbaj o swoją emeryturę – odcinek 21, Listopad 2016 oraz odcinek 22, Grudzień 2016

doll-550583_1280

W dzisiejszym wpisie przedstawiam dwie odsłony z cyklu “IV filar emerytalny, czyli sam zadbaj o swoją emeryturę”. Listopad obfitował w wiele ciekawych promocji bankowych, dlatego to głównie na nich skupiłem się podczas tworzenia artykułów na blogu. Dzisiaj nadrabiam zaległości, przez co zaprezentuję wyliczenia naszej wirtualnej symulacji budowy portfela emerytalnego dla stanu z listopada oraz grudnia bieżącego roku. Zanim jednak przejdę do samej symulacji, wspomnę krótko na temat zmian jakie zaszły w funkcjonowaniu systemu emerytalnego w Polsce.

 

 

Przegląd rynku emerytalnego

Najważniejszym wydarzeniem było zapewne podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy obniżającej wiek emerytalny do 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 dla mężczyzn. Ustawa będzie obowiązywać od 1 października 2017 roku. Obniżenie wieku emerytalnego z obecnych 67 lat było jednym z głównych postulatów podczas kampanii wyborczej obecnego prezydenta. Oczywiście, każdy może samodzielnie zdecydować, czy przejść na emeryturę zaraz po osiągnięciu minimalnego wieku, czy też poczekać z tą decyzją, jednocześnie gwarantując sobie wyższe świadczenie. Innym dopuszczalnym sposobem jest przejście na emeryturę oraz dorabianie sobie na etacie, dorywczo lub prowadząc działalność gospodarczą.

Nieco później, bo prawdopodobnie 1 stycznia 2018 roku swój żywot mają zakończyć Otwarte Fundusze Emerytalne. Obecnie zgromadzono w nich około 150 mld zł aktywów. 25% tej kwoty ma zostać przeznaczone na Fundusz Rezerwy Demograficznej, zaś 75% trafi na indywidualne konta emerytalne w ramach III filaru. Będą one zarządzane przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Będzie to zdecydowanie mniej kosztowny i bardziej efektywny sposób na zarządzanie aktywami.

Głośno (i to w dosłownym tego słowa znaczeniu) było również na temat ustawy dezubekizacyjnej. W jej ramach mają zostać obniżone emerytury oraz renty “za służbę na rzecz totalitarnego państwa” od 22 lipca 1944 roku do 31 lipca 1990 roku. W przypadku emerytur, obniżka ma sięgnąć poziomu nieprzekraczającego średniej emerytury wypłacanej przez ZUS (obecnie nieco ponad 2000 zł brutto).

Jeśli nie interesują Was perypetie związane z ZUS-em, OFE, czy nawet SB, zachęcam do samodzielnego odkładania oszczędności z myślą o emeryturze. Pewną wskazówką w tej kwestii może być mój autorski cykl, którego kolejną odsłonę prezentuję poniżej.

 

 

Odcinek nr 21 – 10 listopada 2016 roku

Odcinek nr 22 – 10 grudnia 2016 roku

Kwota: 250 zł

W takiej właśnie wysokości co miesiąc „odkładana” jest kwota w mojej symulacji regularnego oszczędzania na emeryturę. Uważam, iż odpowiada ona możliwościom zarobkowym większości osób, które racjonalnie planują swój budżet domowy. Oczywiście, Wy możecie zdecydować się na inną stawkę.

 

Forma alokowania środków:

Aby zapewnić bezpieczeństwo Waszych środków, proponuję zawsze wybierać inwestycje o minimalnym ryzyku. W tym celu, wirtualne pieniądze trafiają na najlepiej oprocentowane konta oszczędnościowe lub depozyty terminowe. Aktualny ranking kont oszczędnościowych oraz lokat dostępny jest w górnym pasku bloga – zakładka Rankingi.

 

Decyzja:

 • Listopadowa oraz grudniowa „składka” 250 zł trafia na:

Konto Godne Polecenia w banku BZ WBK – 4%

Tego konta BZ WBK nie ma już w ofercie, aczkolwiek “otworzyliśmy je” wirtualnie w poprzednich miesiącach. Dla przypomnienia, było ono oprocentowane na 4% w skali roku dla kwoty do 4000 zł. Mało tego, bank pozwalał założyć aż 3 takie konta, dlatego suma oszczędności może wynieść nawet 12 000 zł. Symulacja przewidziała otwarcie dwóch takich kont, więc możemy na nich ulokować do 8000 zł. W poprzednim miesiącu środki w całości także były zdeponowane na KGP w banku BZ WBK.

Obecnie dostępna jest oferta konta 1|2|3, które zapewnia oprocentowanie wynoszące 3% w skali roku. Obowiązuje ono dla kwoty do 3000 zł. Bank również w tym przypadku zezwala na otwarcie kilku tego typu kont. Dodatkowo, nowi i powracający klienci banku mogą liczyć na 50 zł bonusu na start w ramach programu poleceń. Więcej na ten temat w artykule Konto osobiste 1|2|3 w banku BZ WBK z oprocentowaniem 3% w skali roku, moneyback do 3% za rachunki domowe oraz 50 zł premii.

 

Obliczenia

Kapitał przed bieżącą inwestycją – 5407,01 zł

 • Stan środków na: 10 listopada 2016 roku – 5657,01 (po wpłacie “składki”)
 • Prawdopodobna wysokość odsetek na 10 grudnia 2016 roku = 15,27 zł
  [5657,01 x 0,04 x 1 / 12 x (1-0,19)] = 15,27 zł
 • Prawdopodobny stan środków na: 10 grudnia 2016 roku – 5672,28 zł

 

Kapitał przed bieżącą inwestycją – 5672,28 zł

 • Stan środków na: 10 grudnia 2016 roku – 5922,28 (po wpłacie “składki”)
 • Prawdopodobna wysokość odsetek na 10 stycznia 2017 roku = 15,99 zł
  [5922,28 x 0,04 x 1 / 12 x (1-0,19)] = 15,99 zł
 • Prawdopodobny stan środków na: 10 stycznia 2017 roku – 5938,27 zł

 

Suma kapitału (składek) zebranych na dzień 10 stycznia 2017 roku, czyli przez 22 miesiące wyniesie 5500 zł, zaś kwota dotychczas naliczonych odsetek oraz bonusów (w przypadku lokat z premią) 438,27 zł.

Tak właśnie wygląda comiesięczna symulacja budowy IV filaru emerytalnego. Mam nadzieję, że dla Was nie będzie to jedynie symulacja, a realna budowa kapitału. Regularne oszczędzanie prowadzi do powstania efektu „kuli śnieżnej”. Wraz z kolejnymi wpłatami, wasze oszczędności będą rosnąć coraz szybciej, gdyż oprocentowanie naliczane będzie od coraz wyższej kwoty. Powodzenia!

Wszystkie pozostałe odcinki z cyklu IV filar emerytalny, czyli sam oszczędzaj na swoją emeryturę znajdziecie w spisie treści.

 

Chcesz być na bieżąco dzięki czemu twoje dochody będę jeszcze wyższe?
Polub stronę na facebooku, obserwuj na Twitterze lub LinkedIn bądź zapisz się na newsletter

.

Śledź bloga w social mediach:
FACEBOOK
Twitter
LINKEDIN
INSTAGRAM
SOCIALICON

One Comment

 1. Marna emerytura czeka wiele tysięcy osób, które nie pomyślą już teraz o regularnym oszczędzaniu. Całe szczęście, że są blogi, na których możemy dowiedzieć się więcej na ten temat. Dziwne jest to, że w telewizji nie propagują takich akcji, które uczą oszczędzać. Często się tylko słyszy: obniżka wieku emerytalnego = niższa emerytura. I to koniec. I jeszcze może ktoś nadmieni, że należy na nią samemu odkładać. Ale nikt nie powie w jaki sposób to robić i jak to robić z głową. Dzięki za bloga! Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *