Jak dorobić 300 zł spełniając obywatelski obowiązek

Jeżeli zastanawialiście się kiedykolwiek w jaki sposób dobierani są ludzie do pracy w komisji wyborczej oraz ile zarabiają uczestnicząc w takim przedsięwzięciu – ten wpis jest dla was. Ponadto dowiecie się jak sami możecie postarać się o tego typu posadę.

 

 

Wybory, wybory…

16 listopada tego roku odbędą się w Polsce wybory samorządowe. W tym dniu wybierać będziemy:

  • Prezydenta, burmistrza lub wójta gminy
  • Przedstawicieli Rady Miasta / Gminy
  • Przedstawicieli Rady Powiatu
  • Członków Sejmików Wojewódzkich

Czy wobec spełniania tego obywatelskiego obowiązku możemy znaleźć możliwość na podreperowanie budżetu domowego? Oczywiście, że tak. Jeżeli tylko jesteście ujęci w stałym rejestrze wyborców w waszej miejscowości to znaczy macie stałe zameldowanie w danym miejscu albo jesteście wpisani do rejestru wyborców na swój wniosek możecie zostać członkami obwodowej komisji wyborczej. Kandydaci do komisji obwodowych muszą posiadać prawo wybierania, a więc spełniać kryteria takie jak: być obywatelem polskim; najpóźniej w dniu wyborów skończyć 18 lat; nie być pozbawionym praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu; nie być pozbawionym praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu oraz nie być ubezwłasnowolnionym prawomocnym orzeczeniem sądu.

 

Jak wspomniałem w tytule artykułu, wynagrodzenie z tytułu zasiadania w komisji wyborczej podczas listopadowego głosowania to 300 zł. Aby poczuć czy to dużo czy mało należy omówić charakter pracy oraz czas na nią poświęcony.

  • Godziny pracy komisji to czas, gdy można głosować czyli 7:00 – 21:00. Oprócz tego należy doliczyć okres przed otwarciem komisji (przygotowanie kart) oraz po zakończeniu głosowania. W zależności od wielkości okręgu może to potrwać do kilku godzin. Podczas pełnienia funkcji członka komisji możemy mieć oczywiście przerwę, tak by zjeść spokojnie obiad.
  • Obowiązki członka komisji to przede wszystkim wydawanie głosującym odpowiednich kart do głosowania. Po zakończeniu głosowania należy policzyć głosy na poszczególnych kandydatów oraz sporządzić protokół z głosowania.

Teraz najważniejsza kwestia czyli jak zdobyć ten „intratny  kontrakt”. Wiele osób myśli, iż członkowie składu komisji wyborczych wybierani są odgórnie przez władze samorządowe. Otóż taka sytuacja mogłaby doprowadzić do wielu nadużyć a nawet działalności korupcyjnej. Wyobraźmy sobie sytuację gdyby w komisji wyborczej zasiadali ludzie związani z jednym dominującym aktualnie ugrupowaniem politycznym. Prawdopodobieństwo wystąpienia malwersacji w takiej sytuacji byłoby ogromne. W celu zapobiegania tego typu patologiom,  składy komisji wyborczych zgłaszane są poprzez komitety wyborcze zarejestrowane w danych wyborach w Państwowej Komisji. Wyborczej.

Organizacją kandydatów  będących potencjalnymi członkami komisji wyborczych zajmują się pełnomocnicy komitetów lub osoby przez nich upoważnione. W praktyce dobrze mieć kogoś znajomego, który startuje w wyborach i może pomóc nam w dotarciu do osoby zajmującej się rekrutacją osób do pracy w komisji. Jeśli nie znamy nikogo takiego możemy poszukać informacji o komitetach startujących na naszym terenie oraz kontaktu do ich pełnomocników. W tym celu posłuży nam znana i lubiana wyszukiwarka w której najlepiej wpisać „komitety wyborcze [nazwa naszej miejscowości]” lub też na stronie Państwowej Komisji Wyborczej www.pkw.gov.pl

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów