Jak korzystnie wymieniać waluty przez Internet
– poradnik dla osób wyjeżdżających za granicę lub posiadających kredyt w walutach obcych

walutyW związku ze zbliżającymi się wakacjami wiele osób zastanawia się jak korzystnie zakupić walutę obcą, by zredukować dodatkowe koszty zagranicznych wojaży.
W tym celu postanowiłem bliżej przyjrzeć się kwestii wymiany walut online oraz płatnościom zagranicznym. Poradnik ten będzie przydatny również dla osób spłacających kredyty walutowe.

 

 

  Przez lata wymiana walut kojarzona była z potrzebą wizyty w kantorze stacjonarnym lub oddziale banku. No chyba, że sięgniemy jeszcze dalej wstecz, gdy walutę wymieniano u cinkciarzy stojących przed dworcami lub hotelami. Bądź co bądź każdorazowa wymiana waluty wiązała się z rozgoryczeniem, iż kupujemy drogo, a sprzedajemy tanio. Wszystkiemu winny był spread. To dzisiejsze słowo klucz oznacza różnicę pomiędzy kursem kupna a kursem sprzedaży waluty. Spread można liczyć w ujęciu nominalnym (na przykład w groszach) lub też procentowo w stosunku do ceny kupna (niższej). W praktyce wygląda to następująco:

 

Przykład

.

 • Średni kurs euro wynosi 4,17 zł
 • Kurs kupna  = 4,04
 • Kurs sprzedaży =  4,31 zł

Spread w ujęciu nominalnym to 28 groszy (4,31 odjąć 4,04), natomiast w ujęciu procentowym 6,93% (0,28/4,04 x 100%). Dosyć sporo, a przykład jest realny. Dane zostały pobrane ze strony internetowej jednego z banków w Polsce.

Wobec tego na każdej transakcji tracicie potencjalnie niemal 7% jej wartości!

 

Co w tej sytuacji zrobić?

  Podsumujmy jednak dotychczasowe rozważania. Wyjeżdżając za granicę możecie wymienić walutę w kantorze stacjonarnym lub w oddziale banku. Taka transakcja będzie kosztować Was spread, będący zarobkiem kantoru/banku. W ten sposób podczas samej zamiany pieniądza na pieniądz tracicie kilka ładnych procent aktywów przeznaczonych na wakacyjny wyjazd. Jak temu zaradzić? Rozwiązaniem w tej sytuacji są kantory internetowe. Pozwalają one maksymalnie zminimalizować spread walutowy – do 2 groszy na parach EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN. W przeliczeniu na ujęcie względne wychodzi 0,5% spreadu. To zdecydowanie korzystniej niż w przypadku tradycyjnych form wymiany walut. Na rynku dostępnych jest wiele kantorów internetowych, w tym najpopularniejsze: InternetowyKantor.pl, Cinkciarz.pl oraz Kantor Walutowy Alior Banku. Ponadto ogromną popularność zyskały społecznościowe platformy wymiany walut Walutomat.pl oraz Trejdoo.pl.

 

Jak w praktyce skorzystać z kantoru internetowego

  W tym celu musicie posiadać konto osobiste w PLN oraz konto walutowe. Oprócz tego wystarczy się zarejestrować w wybranym kantorze internetowym. Osobiście korzystałem z Kantoru Alior Banku. Przyczyna? Prozaiczna… bo to jednak bank. Środki zgromadzone w Kantorze Alior Banku gwarantowane są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny
(do 100 tys. euro). W dodatku, rejestrując się w KAB otwieracie oficjalne rachunki walutowe, posiadajace własny numer. Możecie z nich dokonywać przelewów, wypłat gotówki w oddziale, a także wyrobić sobie kartę walutową. Wy oczywiście możecie wybrać inny kantor internetowy. Warto wówczas zwrócić uwagę na pozycję danego kantoru na rynku, opinie klientów, doświadczenie oraz stosowane systemy zabezpieczeń. Oprócz tego używałem również Walutomatu. To pierwsza w Polsce wirtualna platforma wymiany walut. Marka należy do giełdowej spółki Currency One. Walutomat odznacza się dobrymi opiniami klientów oraz świetnymi warunkami co do spreadów oraz prowizji. Kwestię kont walutowych oraz płatności kartą za granicą poruszę w kolejnym artykule związanym z tematem rozliczeń walutowych.

Krótko omówię teraz jak w praktyce wymienia się waluty poprzez Kantor Alior Banku oraz Walutomat.

 

Screen Shot 06-25-15 at 11.02 AM

 • Kantor Alior Banku

 

 

  Po Po zalogowaniu się do kantoru, na dole odnajdziecie posiadane w jego ramach rachunki walutowe. Domyślnie są to rachunek w PLN, EUR, USD oraz CHF. Do dyspozycji macie dodatkowe rachunki walutowe. Ich otwarcie wystarczy zatwierdzić kodem sms. Po kliknięciu w dane konto pokazują się Wam jego szczegóły, w tym przede wszystkim numer rachunku. To właśnie na te numery możecie przesyłać środki do wymiany. Przy poszczególnych rachunkach odnajdziecie aktualny kurs kupna/sprzedaży danej waluty. Wystarczy wybrać jedną z opcji, następnie wpisać kwotę transakcji, potwierdzić… i waluta obca jest już na waszym rachunku. Jak widziecie, spread wynosi poniżej 1%.

 

Screen Shot 06-24-15 at 11.25 PM

Zdjęcie pochodzi z panelu Kantoru Alior Banku.

 

  Aby dokonać przelewu, wystarczy kliknąć przelew oraz wypełnić odpowiednie dane, tak jak podczas robienia standardowego przelewu poprzez konto osobiste. Co do opłat za przelew, są one jedną z głównych zalet Kantoru Alior Banku. Przelew krajowy, jak i przelewy w walucie obcej (przelew europejski, SHA i BEN) są w większości przypadków bezpłatne.

Inną formą wypłaty środków jest odbiór w oddziale lub wypłata kartą walutową.

W dowolnym oddziale Alior Banku możesz odebrać wymienione w Kantorze Walutowym środki lub zasilić swój rachunek. Możesz wpłacać i wypłacać PLN, GBP, EUR i USD. Wypłaty niskokwotowe są realizowane ”od ręki”, w przypadku większych kwot konieczne jest wcześniejsze awizowanie odbioru gotówki.

Jeszcze ciekawiej wygląda kwestia kart walutowych dołączanych do Kantoru Walutowego. Ich wydanie oraz użytkowanie jest darmowe. Jeżeli jednak w ciągu pół roku od dnia wysłania karty lub do momentu jej zamknięcia klient nie dokona z jej udziałem transakcji, opłata za wydanie wyniesie 15 zł. Więcej na temat używania kart walutowych w następnym wpisie z cyklu dotyczącego wymiany walut.

 

 • Walutomat

walutomat

 

  W przeciwieństwie do Kantoru Alior Banku, Walutomat to społecznościowa platforma wymiany walut. Walutę kupuje/sprzedaje się od użytkowników, nie zaś od instytucji. Walutomat to tylko pośrednik gwarantujący płynne oraz bezpieczne przeprowadzenie transakcji. Pobiera on za to opłatę wynoszącą 0,2%. Jeżeli robicie duże zlecenia, prowizja może być zredukowana nawet do 0,06%. Spready są mikroskopijne, wynoszą 0,5 grosza, czyli ok. 0,015% (mowa o najpopularniejszych walutach tj EUR, USD, CHF).

W przypadku Walutomatu również posiadacie rachunki walutowe skupione w waszym portfelu. Dostępne waluty to EUR, USD, CHF oraz GBP (Kantor Alior Banku miał również bardziej egzotyczne waluty). Po zasileniu danego konta (na przykład konta złotówkowego, w celu zakupu waluty obcej) użytkowanie kantora jest bardzo intuicyjne. Osobiście korzystałem z wymiany poprzez portfel, wybierając najlepszą aktualnie propozycję. Innym rozwiązaniem jest wystawienie własnej pozycji i oczekiwanie na chętnego do realizacji.

 

Źródło: Walutomat.pl

Źródło: Walutomat.pl

 

Jeśli chodzi o wypłatę z Walutomatu, obsługuje on wszystkie banki w Polsce. Jednak bezpłatne przelewy mogą być zlecane do klientów banków: PKO BP, PEKAO SA, BZ WBK, BRE Bank (obecnie mBank MSP i korporacje)*, Bank Millennium, Raiffeisen Polbank, ING Bank Śląski, Alior Bank, Deutsche Bank. Z racji, iz Walutomat posiada własne rachunki w tych bankach, realizowane są one natychmiastowo. Do pozostałych banków przelewy realizowane są standardowo, opłaty zaś wynoszą odpowiednio 0 zł – PLN, 4 zł – EUR, 9 zł – pozostałe (opłata za każdy przelew).
Walutomat ostrzega, iż niektóre banki pobierają opłaty za przyjęcie przelewów walutowych. Osobiście, w praktyce nie spotkałem się z takim działaniem. Dla zainteresowanych link rejestracyjny: Walutomat – Zarejestruj się

 

 

  Podsumowując, komu może przydać się wiedza z zakresu korzystania z kantorów internetowych:

1) Osobom pracującym za granicą lub członkom ich rodzin. Dochody zagraniczne, przesłane do Polski mogą być korzystnie wymienione dzięki uniknięciu nadmiernego spreadu oraz dodatkowych opłat.

2) Zagranicznym turystom, którzy chcą zredukować koszty swoich wojaży.

3) Kredytobiorcom, posiadającym kredyty w walutach obcych, szczególnie we franku szwajcarskim.

Od 2011 roku obowiązuje tak zwana Ustawa Antyspreadowa. Kredytobiorcy po podpisaniu odpowiedniego aneksu (ustawowo nie pobiera się opłaty za aneks) mogą spłacać bezpośrednio kredyt w danej walucie, z własnego konta walutowego. Wcześniej musieli spłacać raty w PLN, a bank przewalutowywał je po bardzo niekorzystnych kursach. Aneksowanie umowy można załatwić poprzez bankowość internetową lub infolinię danego banku. Do niedawna oszczędności na spłatach bezpośrednich sięgały nawet 6-7%. Jednak po gwałtownym wzroście kursu franka szwajcarskiego wiele banków postanowiło obniżyć spready przy przewalutowaniu, aby nieco odciążyć kredytobiorców. Jednak w przypadku spadku kursu, wysokie spready moga powrócić, a wtedy kantory internetowe znów staną się maszynką tworzącą oszczędności.

 

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł lub co więcej – stał się on dla Ciebie możliwością uzyskania dodatkowego dochodu dzięki oszczędnościom masz szansę się odwdzięczyć. Jeżeli decydujesz się na rejestrację w Kantorze Alior Banku, możesz to uczynić klikając w mój link rekomendacyjny. Za każdą osobę, która zarejestruje się z mojego linku oraz będzie aktywnie korzystać z Kantoru Alior Banku otrzymam 20 zł.

 

 

10 Comments

 1. Ja korzystam z porównywarki kantorów. Wchodzisz na strefawalut.pl , wybierasz najkorzystniejszą ofertę i wymieniasz. Nie muszę już sprawdzać każdej oferty z osobna…

  • Średni kurs walut ma kluczowe znaczenie przy przeliczaniu przeróżnych wartości w rachunkowości. Ponadto ma rolę statystyczną. Pozdrawiam

 2. W e-kantorze naj bardziej się opłaca. Na stałe już się przerzuciłem na tę metodę i jestem szczerze zadowolony. Najczęściej korzystam z platformy Amronet, bardzo sprawne i niedrogie transakcje.

 3. Nie mam kredytu w walucie, a podróżuję sporadycznie, ale e-kantory przydają mi się bardzo w związku z formowymi transakcjami. Amronet ma tę dogodność, że wystawia FV. W grę wchodzi też negocjowanie kursu.

 4. wszędzie można się targować, ale akurat w e-kantorach jest to trudne, na [wyedytowano] masz tabelkę gdzie zaznaczono gdzie można się targować a gdzie nie

 5. Dla mnie kantor ma być szybki i bezproblemowy – korzystam tylko z jednej platformy wymiany walut jaką jest kantor.pl i raczej już nie zmienię, mają wszystko co potrzebuje 🙂

 6. Od jakiegoś czasu mam swój profil w kantorze Amronet – http://www.amronet.pl. Można wymieniać euro, dolara, funta i franka, także mają te podstawowe waluty, które najczęściej się kupuje/sprzedaje. Opłacalne kursy, lepsza opcja niż wymiana waluty po kursach banków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *