Jak oszczędzać na paliwie? Jak kupić tańsze paliwo? Sam sobie obniż cenę na stacjach benzynowych!

ad-70507_640W dzisiejszym artykule pochylę się nad problemem, który dotyka większość kierowców. Jak obniżyć podstawowy koszt utrzymania auta jakim jest zakup paliwa? Nie będzie tu mowy o ekonomicznej jeździe czy nielegalnym paliwie. Skupię się na kwestii zniżek i okazji z jakich mogą korzystać kierowcy podczas tankowania swojego auta. Zapraszam!

  Na temat eco drivingu w Internecie napisano już chyba prawie wszystko. Czy jest on skuteczny czy nie – tego nie wiem. Nie jestem ekspertem motoryzacyjnym. O nielegalnym nabywaniu paliwa nawet się nie wypowiadam. Jedyne co to mogę odradzić takich praktyk, bo mogą one narobić kłopotów. Co zatem znajdziecie w tym wpisie? Będą to sposoby na oszczędzanie podczas tankowania z wykorzystaniem promocji oraz rabatów przeznaczonych dla kierowców. Dlatego, więc w tytule użyłem stwierdzenia: sam sobie obniż cenę na stacjach benzynowych. Chodzi oczywiście o wykazanie się odrobiną przedsiębiorczości w celu zoptymalizowania kosztów utrzymania auta. Może się tak zdarzyć, iż przedstawione dzisiaj sposoby zdezaktualizują się. Wówczas na ich podstawie sami będziecie mogli poszukać aktualnych promocji. Wróćmy jednak do teraźniejszości.  Artykuł podzielony będzie na trzy sekcje:

1) Zwrot typu moneyback za zakupy kartą płatniczą;

2) Kupony rabatowe;

3) Programy lojalnościowe.

  Wiele z tych form oszczędzania można ze sobą łączyć. Dzięki temu skumulowana korzyść nabiera realnych kształtów. Pomimo, iż obecnie (Marzec 2015) ceny benzyny oraz Diesla są zdecydowanie niższe niż jeszcze rok czy dwa lata temu, warto się pochylić nad tymi wskazówkami. Prawdopodobnie dołek cen na stacjach paliw mamy już za sobą. W tych okolicznościach lepiej zabezpieczyć się przed wzrostami cen.

1
Na pierwszy ogień idą promocje bankowe. Posiadając odpowiednie konto, możesz zaoszczędzić poprzez zwrot części wydatków na paliwo. Rabat naliczany jest w postaci moneyback na rachunek bankowy. W tych instytucjach znajdziesz coś dla siebie:

  • Getin Online – Konto Tanie Zakupy 

W przypadku tego konta otrzymujecie moneyback wynoszący 10% od zakupów na stacjach benzynowych (a przy okazji również w sklepach spożywczych). Maksymalny miesięczny zwrot to 40 zł (minus podatek “Belki”). Oznacza to, iż maksymalna kwota od jakiej uzyskacie zwrot to 400 zł. Z promocji możecie korzystać przez co najmniej
12 miesięcy. Maksymalny roczny dorobek to 300 zł. Koszt takiej magicznej karty to 3,99 zł miesięcznie. Samo konto jest darmowe, gdy spełnicie pewne proste warunki. Więcej o tym rachunku we wpisie: Getin Online z 10% moneyback na zakupy spożywcze oraz na stacjach paliw do 300 zł rocznie.

  • Toyota Bank – Konto Jedyne

W tym wypadku zwrot wynosi od 2 do 10%. Kwota moneyback zależy od średniego salda konta oraz oszczędności ulokowanych w banku. Ponadto aby uzyskać zwrot należy wykonać co najmniej trzy transakcje bezgotówkowe kartą płatniczą o minimalnej wartości 39 zł. Miesięczny koszt karty to 0 zł. Opłata za prowadzenie konta wynosi zaś 2,49 zł. Można ją zredukować do zera, gdy wydacie kartą co najmniej 400 zł w danym miesiącu. Maksymalny miesięczny zwrot to 50 zł. Rocznie więc możecie zaoszczędzić nawet 600 zł (minus opłaty). W ramach tego konta otrzymujecie również darmowe serwisy assistance (moto & travel). Warunki promocji oraz jej regulamin pod linkiem Konto Jedyne w Toyota Bank.

  • Bank BPH – Konto Lubię to!

Ten bank raczy nas moneyback wynoszącym 3% od zakupów wykonanych kartą. Ogromnym plusem jest fakt, iż zwrot przydzielany jest od każdej transakcji. Czy to na stacji paliw, czy w restauracji  czy też w Internecie. Warunki uzyskania moneyback są o wiele prostsze niż w Toyota Banku. Maksymalny miesięczny zwrot to 50 zł, zaś roczny 600 zł. Jednak, aby zgarnąć całą miesięczną pulę należy wydać około 1667 zł. Jednak, gdy policzymy wydatki całej rodziny, wliczając w to koszt paliwa może się okazać, iż ta kwota jest całkiem realna. Dużym plusem są opłaty za konto, które jest bezwarunkowo darmowe. Karta również jest bezpłatna, wystarczy wykonać 4 dowolne transakcje w danym miesiącu (po to w końcu się je zakłada). Więcej we wpisie Nawet do 650 zł premii w promocji Banku BPH „Pieniądze Cię lubią”.

  2
  Druga część dzisiejszego artykułu dotyczyć będzie różnych kuponów rabatowych na stacjach paliw. W tym wypadku sytuacja zmienia się dosyć często. Możliwe, iż czytając wpis za kilka miesięcy, opisywane promocji będą już niedostępne. Wówczas sami będziecie musieli okazać się kreatywnością, by znaleźć jakąś ciekawą zniżkę.

  Pierwszym znaleziskiem jakie zaprezentuje jest promocja rabatnapaliwo.pl. Stacje paliw Statoil wraz z markami Energizer oraz Wilkinson organizują promocję, w której możecie uzyskać rabat 10-20 groszy na litrze paliwa. Kupując produkty wyżej wymienionych marek w opakowaniach wielosztukowych płacicie 20 groszy mniej za paliwa wyższopółkowe oraz 15 groszy mniej za standardowe PB95, Diesel oraz gaz. Wystarczy zakupić produkty oznaczone ulotką promocyjną, którą należy wyciąć i okazać na stacji Statoil. Akcja trwa do 15 maja 2015 roku. Więcej na stronie rabatnapaliwo.pl.

  Innym pomysłem na tańsze tankowanie są zakupy w Tesco. Ta marka hiper- i supermarketów posiada własną sieć stacji benzynowych. Aby zachęcić klientów do korzystania ze swoich usług Tesco oferuje do 10 groszy rabatu na paliwie. Warunkiem uzyskania prawa do premii jest zrobienie zakupów na odpowiednią kwotę (100 zł w hipermarketach lub 50 zł w supermarketach sieci). Dodatkowy bonus związany jest z płatnością kartą Visa Clubcard. Szczegóły akcji – W Tesco kupujesz, taniej tankujesz.

  Niekiedy kupony zniżkowe na daną stację można kupić w Internecie. Ma to oczywiście sens, gdy wartość nominalna bonu jest wyższa od zapłaconej ceny. Kupony takie można znaleźć w serwisach zakupów grupowych lub na allegro.pl. W tym ostatnim wypadku warto skorzystać z kuponów allegro (zniżka 10 zł). Więcej na temat kuponów allegro tutaj.

3
  Trzeci zbiór pomysłów na optymalizację kosztów paliwa to uczestnictwo w programach lojalnościowych. Programy te organizowane są przez sieci stacji paliwowych. Jak sama nazwa wskazuje, mają one na celu wzbudzić lojalność u klienta wobec danej stacji. W zamian może on odebrać nagrody w zamian za wydawanie swoich funduszy na danej stacji. Z racji, iż marże na paliwie są dosyć niskie, tego typu programy nie mogą oferować gigantycznych rabatów. Jeśli jednak tankujecie na wybranej, ulubionej przez siebie stacji, warto zwrócić uwagę na dodatkowe korzyści płynące z tego tytułu.Screen Shot 03-14-15 at 10.04 PM 001

  Przygotowując się do tego artykułu przejrzałem kilka analiz dostępnych programów lojalnościowych. Wydaje się, iż najbardziej przejrzystą a zarazem najkorzystniejszą ofertę ma sieć stacji Moya. Jej karta lojalnościowa MOYA VIP uprawnia do zniżki 5. groszy na litrze benzyny lub ON oraz 2. grosze na litrze LPG. Pozostałe duże sieci paliwowe oferują swoje programy w postaci zbierania punktów wymienialnych później na nagrody. Opłacalność takich przedsięwzięć jest różna, często jednak nie powala na kolana. Warto w tym momencie wspomnieć o kwestii Karty Dużej Rodziny, którą opisywałem nie tak dawno tutaj. Jej posiadacze mogą płacić o 5-10 groszy mniej na stacjach paliw Lotos. To ciekawa propozycja, dostępna jednak tylko dla rodzin z co najmniej trójką dzieci. Szczegóły na stronie Lotos.pl Wracając do klasycznych programów lojalnościowych ciekawe analizy dotyczące opłacalności poszczególnych akcji znajdziecie w artykułach zamieszczonych przez serwisy:

  Podsumowując warto jeszcze raz przypomnieć, iż zaprezentowane sposoby można często stosować łącznie. Dla przykładu kupując paliwo na stacji X płacicie kartą z 10% moneyback, przy okazji realizując kupon rabatowy 10 gr/l oraz zbierając punkty w danym programie lojalnościowym. W ten sposób – sam sobie obniżasz koszty paliwa! 

 

One Comment

  1. Ciężko w dzisiejszych czasach o tanie paliwo, przeważnie wszystkie ceny idą do góry w tym i również ceny paliw 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *