Jak płacić na zagranicznych wakacjach, czyli
o używaniu kart płatniczych za granicą oraz wyborze optymalnego konta walutowego

euro-948007_640To już kolejny artykuł z serii “przygotowujemy się na zagraniczne wojaże”, w którym analizuję korzystne rozwiązania w zakresie transakcji płatniczych podczas wakacji za granicą. Coraz większa liczba osób jest świadoma, iż nieprzemyślane transakcje za granicą niosą za sobą koszty, które mogą podrożyć koszty wakacji nawet o kilkanaście procent, czyli w wielu przypadkach o setki złotych. Aby ta, jakby nie było spora sumka została w waszych kieszeniach, lepszym rozwiązaniem będzie zaplanowanie schematu rozliczeń podczas wakacyjnych zakupów. Wpis może być również przydatny dla osób pracujących za granicą lub wyjeżdżających za granicę w celach biznesowych. Dość pokaźną grupą odbiorców dzisiejszego artykułu będą także osoby posiadające kredyt w walucie obcej. Oprócz transakcji płatniczych, przyjrzę się również kwestiom wyboru konta walutowego dopasowanego do waszych potrzeb, ze szczególnym naciskiem na redukcję kosztów.

 

 

Gotówka na wyjazd

Przez lata głównym środkiem płatniczym na zagranicznych wakacjach była gotówka. Wygodna, niewymagająca skomplikowanej wiedzy finansowej oraz potrzeby korzystania z dodatkowych instrumentów płatniczych jak konto walutowe, czy karta płatnicza. O zaletach gotówki wiedzieli również właściciele kantorów oraz przestępcy. Ci pierwsi narzucali ogromne koszty przewalutowań, czyli tak zwane spready walutowe. Ci drudzy zaś tylko czekali na turystów z wypchanymi po brzegi portfelami. Możliwość kradzieży lub zgubienia pieniędzy od zawsze musiała być zatem wliczona w ryzyko zagranicznych wojaży. 

Czy zatem powinniśmy korzystać jedynie z transakcji bezgotówkowych i wypłat z bankomatów na miejscu? Moim zdaniem… powinniśmy zachować zdrowy rozsądek. Oznacza to, iż warto zabrać ze sobą na wakacje część środków w gotówce na wypadek, gdyby instrumenty płatnicze zawiodły (pamiętne limity wypłat z bankomatów w Grecji) lub ze względu, iż nie wszędzie można płacić kartą. Gotówkę możecie wymienić w tradycyjnych “okienkowych” kantorach (warto ponegocjować stawki) lub z wykorzystaniem kantorów online. W tym drugim przypadku potrzebne będzie konto walutowe oraz możliwość wypłaty waluty obcej w oddziale banku. Więcej na temat funkcjonowania kantorów online pisałem tutaj.

 

Jakie opłaty mogą zostać naliczone podczas płatności zagranicznych

 

 • Opłata za wypłatę z bankomatu zagranicznego

Niektóre banki nie pobierają opłaty za sam fakt skorzystania z zagranicznego bankomatu (na przykład Bank Millennium). Inne zaś pobierają opłatę stałą (przykładowo 5 zł od każdej wypłaty), lub uzależnioną od pobieranej kwoty, na przykład 3%, ale nie mniej niż 10 zł. Informacja o tym, jaką opłatę pobiera wasz bank znajdziecie w standardowej Tabeli Opłat i Prowizji.

 

 • Prowizja za przewalutowanie

Z racji, iż konto prowadzone jest w PLN, a transakcja (gotówkowa lub bezgotówkowa) przeprowadzana jest w walucie obcej – należy ją przewalutować. Niektóre banki już za samą usługę przewalutowania pobierają wysokie prowizje, na przykład 5,8% wartości transakcji (tyle właśnie pobiera Citi Handlowy w przypadku karty kredytowej, choć same promocje na start ma akurat świetne). Oprócz prowizji za przewalutowanie dochodzi…

 

 • Spread w przypadku przewalutowania

Spread to różnica pomiędzy kursem kupna a kursem sprzedaży danej waluty (szczegółowo czym jest spread pisałem tutaj). Jest to zarobek banku, kantoru lub innej instytucji pośredniczącej z tytułu dokonywania transakcji walutowych. Skoro dla jednej strony jest to zarobek, naturalnie dla drugiej jest to koszt. Niestety jest to zazwyczaj najwyższy koszt obsługi transakcji. Nawet jeśli bank nie pobiera prowizji za wypłatę z bankomatów zagranicznych lub prowizji za przewalutowanie – skutecznie odbije to sobie na spreadzie. Banki stosują przewalutowanie według własnych kursów walut, których spready sięgają nawet 30-40 groszy (Euro oraz Dolar), czyli około 7-9% transakcji! Niektóre banki dokonując rozliczeń według kursów organizatorów płatniczych Mastercarda oraz Visy, co jest o wiele korzystniejsze. W praktyce wygląda to następująco:

 

Karty Mastercard

– transakcje wykonane w walucie przeliczeniowej (Euro lub Dolar Amerykański w zależności od banku/karty) przeliczane są według kursu banku (wysoki spread), 

– transakcje zrealizowane w innej walucie niż Euro lub Dolar (na przykład czeskie korony) są przeliczane na kurs waluty przeliczeniowej według kursu organizacji płatniczej MasterCard obowiązującego w dniu rozliczenia transakcji (korzystny kurs). Następnie następuje drugie przewalutowanie według schematu powyżej (z Euro lub Dolara na PLN po kursie banku z wysokim spreadem).

Kalkulator kursów Mastercard

 

Karty VISA

– transakcje zrealizowane w innej walucie niż PLN (Euro, Dolar, każda inna waluta) przeliczane są na PLN po kursie organizacji płatniczej VISA, obowiązującym w dniu rozliczenia transakcji (korzystny, bez podwójnego przewalutowania).

Kalkulator kursów VISA

 

Wydawać by się mogło, że karta Visa jest zdecydowanie korzystniejsza ze względu na tylko jedno przewalutowanie oraz lepsze kursy organizacji płatniczej. Jednak w tym przypadku na spreadzie zarabia nie bank, lecz właśnie VISA. Stratę tą banki często rekompensują sobie wyższą prowizją za przewalutowanie (np. ING 3%, zaś Citi Handlowy 5,8%).

Od powyższych rozwiązań mogą się zdarzyć wyjątki. W przypadku MasterVarda przewalutowanie z waluty przeliczeniowej może również odbyć się po korzystnym kursie organizacji płatniczej. Natomiast w przypadku VISY, również może zdarzyć się odstępstwo, gdy to bank dokona jednego z rozliczeń. Jeżeli chcecie dokonywać płatności kartą w PLN za granicą (czego nie polecam, no chyba, że będą to transakcje sporadyczne, na małą kwotę), wówczas zapytajcie w swoim banku po jakim kursie odbywają się przewalutowania.

 

 • Surcharge

Jest to opłata jaką może nałożyć właściciel bankomatu na wypłacającego środki pieniężne. W Polsce nie jest ona stosowana. Jednak za granicą możecie się z nią spotkać. Wówczas na ekranie bankomatu powinna pojawić się informacja o wysokości tej opłaty oraz pytanie czy ją akceptujecie. Surcharge jest pobierana niezależnie od banku, w którym posiadacie konto, dlatego nie możecie mieć do niego pretensji, iż takowa opłata została pobrana. Jest to w 100% zarobek operatora bankomatu. Opłata surcharge pobierana jest w krajach nieco słabiej rozwiniętych. Wybierając się na wycieczkę do Tajlandii lub na Bali musicie się liczyć z dość powszechnym stosowaniem surcharge.

 

Przewalutowanie DCC

Możliwe jest też, iż bankomat lub terminal płatniczy (POS), w którym zawieracie transakcję współpracuję z usługą DCC (Dynamic Currency Conversion), czyli po polsku dynamiczne przewalutowanie. Wówczas nie występuje podwójne przewalutowanie, lecz przeliczenie środków w lokalnej walucie na walutę waszej karty (np z Forintów na PLN). W takim przypadku na monitorze bankomatu lub wyświetlaczu POS-u pojawi się Wam kurs po jakim może zostać zrealizowana płatność. Możecie go wybrać lub zdecydować się na tradycyjne przewalutowanie. DCC jest zazwyczaj korzystniejsze niż kursy banków (występujące zazwyczaj przy drugim przewalutowaniu w przypadku kart MasterCarda), ponieważ odbywa się po kursie instytucji obsługującej bankomat/POS. Jeśli jednak posiadacie kartę VISA z jednorazowym przeliczaniem po kursie instytucji płatniczej, wówczas kursy VISY mogą być korzystniejsze od DCC. Informację o wspieraniu DCC znajdziecie obok logo terminala lub na blacie bankomatu. W Polsce DCC to raczej standard, nawet w bankomatach Banków Spółdzielczych. Logo DCC dość wyraźnie eksponowane jest w sklepach Lidl, nad kasami (na pewno to sprawdzicie przy najbliższej okazji) W Zachodniej Europie DCC też jest raczej standardem, aczkolwiek mogą zdarzyć się wyjątki.

 

Jak temu wszystkiemu zaradzić

Receptą na wysokie koszty rozliczeń zagranicznych są dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest znalezienie konta złotówkowego w banku, który stosuje korzystne kursy oferowane przez organizację VISA i nie pobiera dodatkowej prowizji za przewalutowanie. Drugim sposobem będzie założenie konta walutowego wraz z kartą walutową. W tym przypadku przydatnym instrumentem będzie dodatkowo kantor internetowy, w którym będziecie tanio wymieniali walutę. Więcej na temat kantorów online pisałem w dedykowanym artykule oraz w analizie promocji serwisu Walutomat.pl.

 

EnveloKonto, czyli łatwy i tani sposób na korzystne przewalutowanie

Jeśli nie chcecie bawić się w zakładanie kont walutowych oraz wyrabianie kart walutowych, ciekawym rozwiązaniem jest tradycyjny ROR w EnveloBanku, będącym cyfrową odnogą Banku Pocztowego. EnveloKonto zapewnia przewalutowanie transakcji zagranicznych po kursie VISY bez doliczania jakiejkolwiek prowizji. EnveloKarta sprawdzi się zatem zarówno podczas wakacji za granicą, jak i podczas płatności w zagranicznych sklepach internetowych. W ramach EnveloKonta możecie dodatkowo aktywować pakiet bezpłatnych wypłat z zagranicznych bankomatów. Koszt takiego pakietu to 5 zł miesięcznie. Dobrym pomysłem będzie aktywacja pakietu na czas wyjazdu, a następnie jego dezaktywacja po powrocie.

Samo EnveloKonto zapewnia brak opłat z tytułu: prowadzenia rachunku, wypłat ze wszystkich bankomatów w Polsce oraz przelewów internetowych i mobilnych. Karta debetowa będzie natomiast bezpłatna po spełnieniu banalnych warunków – zapewnieniu wpływów na 1000 zł oraz wykonaniu 1 płatności kartą (dla osób do 26. roku życia karta jest darmowa bezwarunkowo).

 

Druga opcja – wybieramy konto walutowe

Konto walutowe użytkuje się analogicznie do konta osobistego w walucie krajowej, to znaczy, że za jego pośrednictwem możecie:

 • wykonywać przelewy w walucie obcej,
 • wpłacać i wypłacać gotówkę,
 • zakładać lokaty,
 • spłacać kredyt bezpośrednio w walucie obcej bez potrzeby przewalutowania (szczególnie przydatna opcja dla frankowiczów),
 • korzystnie wymieniać walutę w kantorach online,
 • robić zakupy w zagranicznych sklepach.

Jeszcze większe korzyści niesie za sobą karta denominowana w walucie obcej, gdyż pozwala ona płacić za granicą oraz wypłacać gotówkę z zagranicznych bankomatów bez potrzeby przewalutowania. Dzięki temu oszczędzacie na wszystkich strasznych opłatach, o których pisałem wcześniej. O ile konta walutowe możecie otworzyć w wielu walutach (Alior Bank – 13 walut), to niestety karty walutowe wydawane są zazwyczaj w trzech podstawowych walutach: Euro, Dolar (USD) oraz Funt brytyjski (GBP). Dlatego pamiętajcie, jeżeli wybieracie się do krajów strefy Euro – zabierzcie ze sobą kartę walutową denominowaną w Euro, w USA – w dolarze, w UK – w GBP.

W przypadku wyjazdu do kraju, gdzie obowiązuje inna waluta, na przykład Węgry – forint, Chorwacja – kuna, Czechy – korona czeska warto zabrać ze sobą kartę walutową w Euro lub Dolarze. Płacąc taką kartą w kraju “waluty trzeciej” nastąpi wówczas tylko jedno przewalutowanie. To oczywiście wiąże się z kosztami. Albo bank narzuci prowizję za przewalutowanie  albo też przewalutowanie nastąpi po niekorzystnym kursie banku. Ciekawe rozwiązanie ma konto walutowe w ramach Kantoru Alior Banku. Posiadacze karty denominowanej w USD nie zapłacą nic za przewalutowanie transakcji, w dodatku środki przeliczane są według korzystnego kursu MasterCard. Pamiętajcie jednak, że takie zjawisko ma miejsce jedynie w przypadku karty denominowanej w USD. Jeżeli przez pomyłkę użyjecie karty w Euro, nastąpi podwójne przewalutowanie z waluty lokalnej na dolary, a następnie z dolarów na Euro, co będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami. Jeszcze ważniejsza kwestia, na którą musicie zwrócić uwagę (w przypadku korzystania z zagranicznych bankomatów) to zapytanie bankomatu o przewalutowanie na PLN. Pomimo, iż posługujecie się kartą dolarową, bankomat “wyczuje”, że karta należy do polskiego banku i zapyta się o przewalutowanie na PLN. Gdy zamiast NOnaciśniecie YES nastąpi przewalutowanie z waluty lokalnej na USD, a następnie z USD na PLN (po kursie banku).

 

Praktyka – wybór konta w sam raz do potrzeb

Aby maksymalnie zminimalizować koszty warto zarejestrować się w kantorze walutowym oraz wybrać dopasowane do potrzeb konto walutowe. Na świetny pomysł wpadł Alior Bank, który stworzył mix – kantor walutowy (z dobrymi spreadami) połączony z kontami walutowymi.

Zalety kont walutowych Kantoru Alior Banku:Screen Shot 06-25-15 at 11.02 AM

 • szeroki wachlarz walut (kont walutowych): PLN, EUR, USD, CHF, GBP, AUD, CAD, CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, RUB, SEK;
 • 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta;
 • 0 zł za wydanie karty walutowej (musicie jednak w ciągu 6 miesięcy od jej wydania wykonać co najmniej jedną transakcję, w przeciwnym wypadku pobrana będzie od was opłata 15 zł z tytułu wydania karty) do kont EUR, USD, GBP;
 • 0 zł za użytkowanie karty walutowej, bezwarunkowo!;
 • 0 zł za przelew europejski SEPA oraz przelewy w pozostałych walutach w systemie BEN oraz SHA (w ramach licznika, czyli ilości środków wymienionych przez klienta w Kantorze Walutowym w każdej z walut oddzielnie, środki w walucie obcej wpłacone na przykład w kasie banku nie zwiększają wartości licznika);
 • nie trzeba posiadać konta osobistego w banku., środki w PLN można wpłacać i wypłacać na konto w innym banku (więcej na ten temat we wpisie);
 • darmowy odbiór gotówki w PLN, USD, Euro, GBP w oddziałach banku;
 • 0 zł za pierwszą w miesiącu wypłatę waluty obcej w bankomacie zagranicznym, każda kolejna wypłata to koszt 9 zł.

Ostatnia opłata to jedyna, aczkolwiek spora wada kont walutowych w Kantorze Alior Banku.

Zarejestruj się w Kantorze Alior Banku

 

 

Innym ciekawym rozwiązaniem co do kont walutowych jest Nest Konto Waluta. Możecie je otworzyć w 3 różnych walutach: EUR, USD oraz GBP. Najlepsze warunki użytkowania konta przewidziane są w przypadku Euro, dlatego Nest Konto Waluta rekomenduję przede wszystkim osobom podróżującym po strefie Euro.

 • 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta,
 • bezpłatne konto w PLN (wymagane),
 • 0 zł za wydanie karty walutowej VISA (jeżeli do konta w PLN nie wydano karty, w przeciwnym razie opłata to 5 Euro, 6 USD lub 4 GBP),
 • 0 zł za użytkowanie karty walutowej (jeżeli do konta w PLN nie wydano karty, w przeciwnym razie opłata to płata to 5 Euro, 6 USD lub 4 GBP rocznie),
 • 0 zł za przelew europejski SEPA,
 • 3 EUR, 4 USD lub 2,5 GBP za przelew zagraniczny SWIFT,
 • 0 zł za wypłaty z bankomatów w kraju i za granicą.

W przypadku tego konta gołym okiem widać, iż najlepiej otworzyć je wraz z kontem osobistym w PLN, aczkolwiek kartę debetową zamówić jedynie do konta walutowego. Konto w PLN tak naprawdę będzie dla Was rachunkiem technicznym do wymiany waluty. Drugą ważną kwestią jest posiadanie konta w Kantorze Walutowym Alior Banku  (nawet bez karty walutowej) lub w serwisie Walutomat.pl. Dzięki temu będziecie mogli wymieniać walutę jedynie po kosztach spreadu narzucanego przez kantor/serwis. Nie zapłacicie ani za przelewy złotówkowe, ani za przelewy SEPA. Ogromną zaletą Nest Konta Waluta jest nieograniczona ilość darmowych wypłat z bankomatów zagranicznych. Otwierając Nest Konto możecie dodatkowo skorzystać z Nest Lokaty Witaj na 4% w skali roku (do 10.000 zł) oraz konta oszczędnościowego z premią za regularne oszczędzanie. Szczegóły w tym artykule.

Złóż wniosek o konto w Nest Banku

 

Chcesz być na bieżąco dzięki czemu twoje dochody będę jeszcze wyższe?
Polub stronę na facebooku lub zapisz się na newsletter

.

[efb_likebox fanpage_url=”JakDorobic” box_width=”250″ box_height=”” locale=”pl_PL” responsive=”1″ show_faces=”1″ show_stream=”0″ hide_cover=”0″ small_header=”0″ hide_cta=”0″ ]

Śledź bloga w social mediach:
FACEBOOK
Twitter
LINKEDIN
INSTAGRAM
SOCIALICON

48 Comments

 1. Ja mam w getin banku czyli nie płacę prowizji przy wypłacie pieniędzy więc na szczęście problem brania gotówki mnie nie dotyczy

 2. Mam kartę walutową EUR z Alior kantor. Płaciłem kartą w sklepie w Austrii i Alior pobrał z mojego konta kwotę o 8 % wyższą niż przy kasie w sklepie. Ta karta to jakiś koszmar. Nie polecam.

  • A ja polecam zgłosić mailową reklamację i oddadzą kasę. W kartach walutowych takie sytuację się zdarzają.

 3. Witam,
  Mam pytanie co do podwójnego przewalutowania dot. karty alior kantor w eur użytej w chorwacji? Dlaczego bedziemy mieli doczynienia z podwojnym przewalutiwaniem z kuny na dolara a potem na euro? Dlatego, że mastercard działa w dolarach?
  Czyli lepiej sobie wymienic plny na dolary i placic karta dolarowa?
  Dlaczego przy użyciu karty w euro bedzie podwojne przewalutowanie?
  pzdr

   • Ale tak wyglada sytuacja w Alior Kantor (?), bo widzę że w mBanku jest z tym róznie, tj. niekiedy USD innym razem EUR

    • Hej. Może raz chodzi o Vise a raz Mastercard. Ja mam wiedzę tylko odnośnie Alior Kantor bo z nich korzystałem w praktyce 🙂

 4. Juz znalazlem odp.: “w pozos tałyc h walutac h przelic zane s ą na U SD według kurs u
  M as terC ard i zas ad s tos owanyc h przez tę organizac ję,
  a nas tępnie przelic zane przez Bank na P LN (jeżeli waluta
  rac hunku jes t inna niż U SD ) a nas tępnie na walutę rac hunku po
  kurs ie kupna/s przedaży dewiz obowiązując ym w Banku w dniu
  rozlic zenia O perac ji przez Bank.”

   • Czemu kuny w gotówce ? Z tego co obliczałem lepiej w Polsce kupić € i w Chorwacji wymienić na kuny.

    • Hm, w takiej sytuacji dochodzi do dwóch wymian, zatem dwa razy liczone są koszty transakcyjne (dwa kantory muszą zarobić swoje). Wiadomo, Euro jest “płynną” walutą, więc spread na wymianie jest niższy niż w przypadku dwóch “egzotycznych walut” (w tym sensie PLN i Kuna takie właśnie są). Masz dostęp do kwotowań chorwackich kantorów? Pzdr

     • Licząc zakup € nawet po 4,5 (można spokojnie taniej kupić ) to za 4500PLN masz 1000€. Wymieniając na kuny w Chorwacji po dzisiejszym kursie 7,414062 to masz ok. 7414 HRK. Natomiast kupując kuny w Polsce za 4500 PLN,po kursie 0,67 na tą chwilę ( liczę troche mniej 0,64 ), to wychodzi 7031 HRK . Lekko licząc różnica ok. 383 HRK, to raczej sporo, bynajmniej dla mnie.
      https://www.otpbanka.hr/en/exchange-rates

 5. Zastanawiałam się nad założeniem konta walutowego, odkąd usłyszałam o nim po raz pierwszy. Jednak początkowo zrezygnowałam z niego, bo w moim banku jest ono płatne. Teraz, kiedy coraz więcej podróżuję po Europie, coraz częściej wracam myślami do tego pomysłu i myślę, że w końcu założę swoje konto walutowe

 6. płatności kartą moim zdaniem jednak są wygodniejsze, pko nie ma takich duzych prowizji, a przynajmniej nie nosimy gotówki w kieszeni, w obcym kraju nie wiemy jakich miejsc unikać, więc łatwo o kradzież, a kartę zawsze się szybko zablokuje

 7. Pekao sa zwykła karta do konta, 0% spreed, 0% opłat, bezpłatne bankomat unicredit na całym świecie. Mam używam i nie kombinuje z kontami walutowymi i braniem gotówki. Pytanie jest tylko jedno, kiedy wezmą rozwód z unicredit i skończy się eldorado.

  • No fakt, teraz nowy właściciel, więc nie wiadomo jak dalsza współpraca.

 8. to zachwalanie karty alioru jest obecnie gowno warte, zrobilem kilka transakcji w THB majac karte w USD, zamiast korzystnego kursu mastercard mam zlodziejskie -5%

  • Wystarczy złożyć reklamację w poczcie wewnętrznej i zwrócą środki. Niestety w zagranicznych terminalach karty potrafią wariować, szczególnie w Tajlandii.

 9. Witam, chciałbym zwrócic uwagę iż jeśłi np w Chorwacji zapłacicie kartą Euro Alior Banku to będzie POTRÓJNE a nie podwójne przewalutowanie. Mianowicie:
  1. Kuna przeliczona na USD wg kursu MAstercard (ten kurs jest w miarę ok), np wyszło 100USD
  2. USD przeliczony na PLN wg kursu BANKOWEGO (złodziejski) – czyli bank żeby wyszło 100USD kupuje je za 390 zł (a średni 370)
  3. PLN przeliczony na EUR wg kursu BANKOWEGO (drugie złodziejstwo) czyli bank musi teraz sprzedać tyle Euro z Waszego konta aby wyszło 390zł ( np po kursie 4,00 (a średni 420), czyli ściągnie 97,5 EUR
  I wyjdzie Wam że za 1 USD zapłacicie prawie 1 EUR (a kurs rynkowy to 0,88 EUR za 1USD).
  Jeśłi użyjecie właściwej karty czyli dolarowej to tylko 1 przewalutowanie i ono jest ok. Zasada z kartami Aliora jest prosta:
  Niebieską czyli EUROwą płacić tam gdzie strefa Euro (np. Słowacja, Austria, Słowenia)
  Zielona czyli Dolarową płacić tam gdzie nie ma Euro (np. Czechy, Węgry, Chorwacja).
  I wtedy jest ok, ale pomyłka to jak wspomniałem POTRÓJNE przewalutowanie po kosmicznych spreadach.
  Pozdrawiam SAND

 10. Dzień dobry,
  wybieram się na wymianę studencką do Czech. Stypendium będę miała wypłacane w euro, na miejscu będę płacić w koronach czeskich. Czy korzystniej będzie w tym wypadku założyć konto walutowe czy pozostać przy koncie w złotówkach (w moim przypadku PKO BP)? Przeglądałam oferty różnych banków i muszę przyznać, że już pogubiłam się w tym wszystkim. Będę wdzięczna za każdą odpowiedź

   • Ja mam taki pomysł, żebyś otworzyła w Kantorze Walutowym ALior Banku Konto walutowe w Euro z kartą debetową oraz konto walutowe w Czeskiej Koronie (do tego nie wydaje się karty). Stypendium będzie wpływać na konto w euro. Wypłacając w Czechach gotówkę z bankomatu możesz ją wypłacać bezpośrednio w euro (w Polsce taką usługę mają bankomaty Euronetu) i wymieniać w kantorze stacjonarnym, bądź też wypłacać bezposrednio korony (przewalutowanie nastąpi podczas wypłaty z bankomatu).

 11. Witam serdecznie,
  Ze względu na wyjazd do Kanady na wrzesień założyłam konto walutowe w usd w kantorze alior banku. Wczoraj dokonałam pierwszego zakupu przez Internet. Bilet kosztował 32,77 CAD $, z konta pobrano 28,05 USD $. Sprawdziłam kurs Mastercard i CAD —> USD powinno wynosić 26,16 $. Skąd ta różnica? W trakcie pobytu planuje wydać kilka tysięcy CAD, więc będzie to generować spore straty przy takiej rożnicy… Z góry bardzo dziękuję za pomoc. Ps. Oczywiście napisałam do działu pomocy z kantory alior banku ale otrzymałam jedynie wiadomość na zasadzie kopiuj wklej jak wygląda przewalutowanie przy płaceniu kartą w zależności od waluty.
  POdrawiam,
  Marta

 12. Kilka dni temu padłem ofiarą błędu systemowego Alior Banku. Wypłacając w Hiszpani kilkaset EUR kartą do rachunku prowadzonego w EUR w kantorze walutowym, bankomat z sieci Euronet potraktował tą transakcję jako przewalutowanie. Przy drobnej kwocie pobrano z mojego konta dodatkowe 120 EUR. Moja reklamacja została przez Bank odrzucona, ponieważ wg nich zaakceptowałem na bankomacie usługę DCC tj. dynamic currency conversion. Jednym słowem konto prowadzone w Alior Bank w EUR jest czystą fikcją ponieważ wydane karty są za granicą rozpoznawane jako złotówkowe. Po tym doświadczeniu odradzam korzystanie z usług Alior Banku. Traktuję to zdarzenie jako wyłudzenie moich środków przez Bank. Nie wiem jak można wypłacać walutę EUR z konta w EUR z przewalutowaniem w PLN. Dlaczego w takim razie nie z przewalutowaniem dodatkowo w YEN ???

  • Mariusz, twój przypadek jest opisany w artykule. Zapoznaj się z nim i dowiesz się w czym tkwi problem.

   • Hej, czytałem. Mógłbyś mi przytoczyć cytat pod moją konkretną sytuację na priv ?

    • Może masz na myśli usługę DDC ? Spójrz na link bloga BZWBK: https://blog.bzwbk.pl/2009/09/cala-prawda-o-dynamicznym-przewalutowaniu-dcc. Cytuję wpis: ” Oczywiście, aby skorzystać z DCC, musimy być posiadaczami karty walutowej, denominowanej w walucie innej niż waluta, w której następuje transakcja. ”
     U mnie sytuacja jest inna. Mam niby kartę w Alior Banku w EUR, wypłacam też EUR a mimo wszystko przelicza podwójnie przez PLN. To świetny przepis na stratę środków. Jeżeli ktoś nie wie jak pozbyć się szybko kasy to podpowiem – wystarczy użyć karty Alior Banku za granicą:)

 13. Witam,
  A orientuje się ktoś może jak będzie wyglądało przewalutowanie gdy będę płacił w Chorwacji i na Węgrzech kartą Mastercard podpiętą do konta walutowego euro w Citibanku?

   • Zadzwoniłem na infolinię i dowiedziałem się, że jeśli podepnę kartę do mojego konta Citi Prioriti w euro i będę płacił np. w Chorwacji to dojdzie tylko do jednego przewalutowania z kuny na euro po kursie Mastercard, bank nie nalicza też prowizji. Dowiedziałem się też ciekawej rzeczy, że lepiej abym nie wybierał pieniędzy w bankomacie macierzystym citi bo tam będę miał dodatkowe przewalutowanie przez dolara… Tak więc będę korzystał z innych bankomatów…. Trzeba też zwracać uwagę na DCC i nie godzić się na nie i oczywiście a ewentualne dodatkowe opłaty narzucanie przez operatora bankomatu…

 14. Hej,
  Mam konto w EUR w Nest Banku. Zdeponowałem sobie tam trochę gotówki, ponieważ przygotowywałem się do wycieczki na Maltę pod koniec czerwca. Wycieczka była udana, ale rozgoryczenie przyszło, jak po powrocie sprawdziłem wyciąg z rachunku. Otóż na Malcie (gdzie obowiązuje waluta EUR) kilkukrotnie pobierałem gotówkę z bankomatu Euronetu. Moje zdziwienie sięgnęło zenitu, gdy okazało się, że bank dokonał na koncie podwójnego przewalutowania. Przypomnę, że posiadam konto EUR i wypłacałem w walucie EUR. Bank natomiast dokonał przewalutowania EUR > PLN > EUR i dopiero zrealizował transakcję. Bank na moje dwie złożone reklamacje twierdzi, że są one bezzasadne. Czy ktoś spotkał się z czymś takim i w jaki sposób mam odebrać (w sumie ukradzione mi) pieniądze?

   • Cytuję: “podczas dokonywania operacji wypłaty środków z bankomatu skorzystał Pan z usługi dynamicznego przewalutowania po kursie właściciela bankomatu. Powyższe spowodowało, iz do Banku wpłynęło polecenie obciążenia rachunku o numerze XXXX kwota transakcji w walucie PLN, która została przewalutowana na EUR zgodnie z walutą rachunku.”

 15. Czesc Jacek
  Mam taką kwestię…
  Będę pracował w Szwecji ale wypłatę będę dostawał z PLN na polskie konto.
  Poradzisz coś, żeby mnie codzienne zakupy nie wyszły tam aż tak drogo?:)

  • Na potrzeby codziennych płatności, polecam Ci znaleźć dobry (duży) kantor stacjonarny, który zapewnia korzystne kursy. Oprócz tego otwórz konto walutowe w ramach Kantoru Alior Banku. Jest tam konto denominowane w SEK, będzie Ci służyć do dokonywania płatności internetowych. Jeśli będziesz musiał płacić kartą w Szwecji, najlepiej wybierz kartę dolarową (bank nie wydaje karty w SEK). Wówczas skorzystasz z jednokrotnego przewalutowania po korzystnym kursie MasterCarda.

   Być może dobrym pomysłem będzie też założenie konta w Szwecji. Jeśli będziesz pracował “z agencji” na pewno podpowiedzą Ci jak to zrobić.

 16. Hej, mam pytanie w temacie, będę bardzo wdzięczna za radę.
  Mieszkam w Słowenii (euro) ale pracuję dla polskiego pracodawcy i wynagrodzenie otrzymuję w złotówkach. Póki co posiadam konto złotówkowe w T-mobile banku (wciąż jeszcze jest to moje podstawowe konto…). Niedawno otworzyłam konto złotówkowe (bez karty) i walutowe (z kartą, czekam na nią) w Nest banku (+ korzystne przewalutowania).

  Co by było w moim przypadku najkorzystniejsze?
  1. Tylko Nest bank. Wypłata przychodziłaby na Nest złotówkowe, robiłabym sobie przelew na konto w euro (korzystne przewalutowania) i wypłacałabym/płaciła tutaj bez zbędnych kosztów.

  2. Kantor walutowy AliorBank z karą do niego. Czyli dalej dostaję wypłatę na T-mobile bankowe (ale likwiduję kartę, bo przestanę spełniać warunki żeby była bezpłatna), przelewam całość do kantoru Aliorbank i posługuję się ich kartą. Czy to rozwiązanie jest korzystniejszy od tego, co oferuje NestBank?
  P.S. Nie rozumiem do końca o co chodzi z licznikiem w ich kantorze…

  3. Kantory internetowe. Czyli przelewam złotówki z T-moble lub Nest banku do kantoru internetowego i stamtąd na Nest konto walutowe. Sama nie wiem. Są prowizje w tych kantorach i często opłaty za przelew wychodzący.

  4. Coś innego. Może nie dostrzegam/nie znam jakiejś jeszcze lepszej opcji..?

  Z góry bardzo, bardzo dziękuję za wszelkie rady i sugestie! Pozdrawiam 🙂

 17. @JAKDOROBIC.COM, może warto uzupełnić artykuł o opcję Revoluta?
  Czy w tym przypadku występują podobne problemy z DCC?

 18. tez czekam na artykuł o Revolucie.
  Chyba Revolut jest w tej chwili nansowniejszą opcją jeśli chodzi o zagranice?

 19. Witam Widzę że Pan jest ogarnięty :)w tematach używania kart walutowych za granicą. Będę bardzo wdzięczny za udzielenie mi odpowiedzieć na moje pytania. Posiadam dwie karty walutowe w kantorze Alior Banku w Euro i dolarach. 1. W wakacje jadę do Słowacji i będę chciał płacić tam za hotel, w sklepie,restauracji kartą walutowa w Euro. Chodzi mi o te słynne DCC. Jak będzie dla mnie najkorzystniej . Jakiego komunikatu mogę się spodziewać w bankomacie lub przy płatności w sklepie kartą( jak dokładnie będzie brzmiał ten komunikat). Rozumiem że mam nacisnąć NO i rozliczać się w walucie lokalnej mojej karty czyli Euro.??? 2. Będę też w w Czechach tam lepiej się rozliczać karta debetowa w polskich złotówkach czy walutową dolarową? Co bardziej się opłaca.? I znowu pytanie o DCC tu też mam wybrać komunikat NO? i rozliczac się w lokalnej walucie mojej karty albo PLN albo USD zależy która kartę wybiorę. 3. Kiedy wogole dcc jest opłacalne? Gdy place kartą Złotową tylko?
  Dzięki za pomoc.

  • Zobacz wpis o revolut. On załatwia wszystkie problemy. W jakich bankach masz karty debetowe w PLN?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *