Jak zostać beneficjentem 1% podatku oraz jak stworzyć subkonto do wpłat darowizn

logo_1procent

Okres składania zeznań podatkowych PIT trwa w najlepsze. Na rozliczenie z fiskusem macie jeszcze czas do końca kwietnia. W związku z tym postanowiłem zaktualizować wpis poświęcony idei przekazywania 1% podatku. Zagadnienie to omawiam jednak od drugiej strony, a mianowicie z perspektywy beneficjentów popularnego 1% podatku. Zapewne większość osób uważa, iż rzeczywistym beneficjentem tej formy wsparcia mogą być jedynie duże fundacje i stowarzyszenia, które później same decydują na co przeznaczyć zebrane kwoty. W praktyce adresatem 1% podatku może zostać konkretna osoba wymagająca wsparcia, na przykład osoba niepełnosprawna lub przewlekle chora. W dzisiejszym artykule omawiam jak zostać beneficjentem 1% podatku oraz jak utworzyć subkonto przeznaczone do wpłat darowizn. Jeśli znasz osobę, która nie jest w stanie uzyskiwać dochodów niezbędnych do samodzielnej egzystencji – podziel się z nią niniejszym wpisem. Być może utworzenie subkonta pozwoli tej osobie zapewnić stabilizację życiową oraz pozyskać środki na kosztowne leczenie.

 

 

Beneficjenci 1% podatku

Zgodnie z przepisami, 1% podatku można przekazywać na tak zwane Organizacje Pożytku Publicznego (OPP). Należą do nich między innymi fundacje, stowarzyszenia czy związki wyznaniowe. Jednak adresatem wspomnianej darowizny mogą być również konkretne osoby. Otóż w naszym kraju działa kilka fundacji, w których mogą rejestrować się osoby chore lub niepełnosprawne w celu wyrobienia sobie tak zwanego Subkonta Beneficjenta. Statutowym działaniem tych fundacji jest bezpośrednia pomoc osobom niepełnosprawnym. To właśnie na tworzone subkonta spływać będzie kwota przeznaczana podczas rozliczenia PIT-ów. Ponadto subkonta służą do wpłat dobrowolnych darowizn.

 

Jak to wygląda w praktyce

Przebieg zakładania subkonta przedstawię Wam na przykładzie fundacji Avalon. Wybór jest nieprzypadkowy, gdyż akurat z tą fundacją miałem okazję współpracować. Oczywiście w Polsce jest wiele innych fundacji zajmujących się bezpośrednią pomocą osobom niepełnosprawnym. Fundacja Avalon ma siedzibę w Warszawie, jednak jej działania mają charakter ogólnopolski. Każdy zainteresowany może skorzystać z jej usług.

Aby otworzyć swoje subkonto należy zgłosić się do fundacji osobiście, napisać maila lub wypełnić formularz na stronie fundacji. Dokonać tego może sama osoba niepełnosprawna lub też rodzic/opiekun prawny wedle statusu osoby niepełnosprawnej. W odpowiedzi na kontakt z waszej strony otrzymacie informację zwrotną, gdzie zawarta będzie instrukcja postępowania, porozumienie oraz regulamin.

Kolejnym krokiem będzie dostarczenie niezbędnych dokumentów poświadczających prawo do posiadania subkonta. Składają się na nie: kopia dokumentacji medycznej np. wypis ze szpitala lub zaświadczenie lekarskiego, potwierdzającego schorzenie, orzeczenie o niepełnosprawności oraz kopia dokumentu tożsamości.

Otwarcie subkonta potwierdzone będzie mailowo. Wiadomość zwrotna zawierać będzie identyfikator beneficjenta, instrukcję do przekazywania 1% podatku oraz indywidualny numer konta do wpłat darowizn. Później, co miesiąc na tego samego maila wysyłany będzie wyciąg z operacji na subkoncie oraz inne ważne (bieżące) informacje.

 

Na co można przeznaczyć środki zgromadzone na subkoncie

Ogólnie mówiąc, zebrane pieniądze mogą być przeznaczone na pokrycie kosztów rehabilitacji, leczenia, leków, dojazdów, wszelkich dostosowań czy kosztów codziennej egzystencji jak zakup ubrań lub żywności. Wachlarz możliwości, które mogą być sfinansowane ze środków zgromadzonych na subkoncie jest bardzo szeroki. Szczegółowy wykaz otrzymacie w mailu potwierdzającym utworzenie subkonta. Warunkiem wypłaty środków jest przedstawienie faktur/rachunków za dokonane wydatki. Pamiętajcie, że kwota na anonimowym rachunku nie może przekroczyć 200 zł. Dokumenty rozliczeniowe możecie dostarczyć osobiście/wysłać pocztą wraz z wnioskiem o dofinansowanie. Od momentu otrzymania poprawnego wniosku czas oczekiwania na refundację waha się od 1 do 3 dni.

 

Koszty oraz korzyści z posiadania subkonta

Fundacja Avalon jak każda inna zatrudnia pracowników oraz ponosi przeróżne koszty administracyjne. Mimo to rejestracja oraz posiadanie subkonta jest darmowe. Fundacja pobiera jedynie prowizje od środków, które wpływają na subkonto. Są to:

 • 10% wartości środków wpłaconych poprzez instytucję 1% podatku;
 • 3% od wartości darowizn.

 

Moim zdaniem kwoty te są bardzo uczciwe. Fundacja Avalon jest bardzo profesjonalna w swoim działaniu. W zamian otrzymujecie między innymi:

 • Zaprojektowanie i wydrukowanie ulotek indywidualnych dla każdego beneficjenta z informacją o nim i jego potrzebach (co roku otrzymacie 200 sztuk nieodpłatnych ulotek przesłanych na adres beneficjenta). Możecie je rozdać znajomym lub rodzinie.
 • Pomoc w działaniach marketingowych.
 • Fachową obsługę subkonta oraz profesjonalny system rozliczeń wpłat.
 • Comiesięczny szczegółowy wyciąg z operacji na subkoncie, logowanie i dostęp do subkonta przez Internet.
 • Zakładkę o każdym beneficjencie na stronie fundacji wraz z opisem i galerią zdjęć.
 • Profesjonalny e-system generowania i wysyłania ulotek z dodatkową wtyczką społecznościową i statystykami.
 • Zróżnicowane formy wpłat darowizn na subkonto: przelew, wpłata poprzez PayU, SMS charytatywny, “Charytatywni Allegro” oraz program lojalnościowy FaniMani.

 

Podsumowując jeszcze raz podkreślę fakt, iż warto korzystać z takich form wsparcia. Jeżeli jesteś osobą niepełnosprawną lub znasz takie osoby – możecie założyć indywidualne subkonto. Wasi znajomi będą mogli przeznaczać swój 1% podatku lub wpłacać na nie dobrowolne darowizny. Do końca rozliczeń PIT-ów został jeszcze nieco ponad miesiąc. Warto więc jak najszybciej założyć subkonto, by skorzystać z pomocy jeszcze w tym roku. Oczywiście subkonto otwierane jest bezterminowo, dlatego  będziecie mogli z niego swobodnie korzystać przez kolejne lata. W razie pytań zachęcam do pozostawiania komentarzy lub kontaktowania się poprzez zakładkę Kontakt.

Jeżeli jesteście zainteresowani współpracą z fundacją Avalon, podaję link do ich strony www.fundacjaavalon.pl

 

Przypominam jednocześnie o szeregu aktualnych promocji, które pozwolą Wam osiągnąć dodatkowy dochód:

350 zł premii w promocji konta osobistego od BNP Paribas
 
Net Credit: pożycza za darmo do 3000 zł oraz 100 zł premii na zakupy
 
Alior Bank: 200 zł premii za założenie konta + 8 biletów do kina
 
Citi Handlowy: smartfon OPPO o wartości 799 zł w promocji darmowej karty kredytowej Simplicity
 
BNP Paribas: 400 zł premii w promocji karty kredytowej mamBONUS
 
Nawet 280 zł premii za założenie Konta Jakie Chcę w Santander Banku
 
350 zł premii za założenie Konta dla Ciebie w Credit Agricole
 
Po 10 funtów premii dla obu stron w programie poleceń Xendpay
 
Po 15 funtów premii za przetestowanie aplikacji Monese
 
Po 5 funtów dla obu stron w programie poleceń aplikacji CURVE
 
Po 10 funtów premii dla obu stron w programie poleceń TransferGo
 
mBank: 150 zł premii w promocji eKonta osobistego
 
Citi Handlowy: 400 zł do Biedronki z darmową kartą kredytową
 
Po 100 zł premii w programie poleceń banku PKO BP

Chcesz być na bieżąco dzięki czemu twoje dochody będę jeszcze wyższe?
Polub stronę na facebooku, obserwuj na Twitterze lub LinkedIn bądź zapisz się na newsletter

.

[efb_likebox fanpage_url=”JakDorobic” box_width=”250″ box_height=”” locale=”pl_PL” responsive=”1″ show_faces=”1″ show_stream=”0″ hide_cover=”0″ small_header=”0″ hide_cta=”0″ ]

Śledź bloga w social mediach:
FACEBOOK
Twitter
LINKEDIN
INSTAGRAM
SOCIALICON

6 Comments

 1. Jestem osobom niepelnosprawnom ikcialabym sie usamodzielnic zbieram na mieszkanie bo trzesto kuce sie zrodzicami i terz nie moge czekac na spadek od rodziców mam padaczke tak to jestem samodzielna proszę o pomoc

 2. Przekażcie swój 1% na rzecz organizacji wspierającej zwierzaczki! OTOZ Animals (otoz.pl/)

 3. Zbieramy 1% podatku na rehabilitacje dla Mikołaja z Zespołem Aspergera
  pomóżcie proszę, to nie kosztuje Was wiele, a dla nas oznacza dużą pomoc
  Wpisz w PIT KRS FUNDACJI JiM 0000127075
  W rubryce CEL SZCZEGÓŁOWY wpisz #949 Mikołaj Malinowski

 4. Polecam Fundację Złotowianka a więcej informacji znajdziecie na ich stronie fundacjazlotowianka.pl , jestem ich benificjentką i bardzo sobie chwalę ponieważ nie ma problemów z refundacjami i szybko można wszystko załatwić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *