Jakie predyspozycje powinien posiadać dobry Przedsiębiorca ?

Prezentowany artykuł ma za zadanie odpowiedzieć na pytanie, jakimi cechami powinien odznaczać się potencjalny przedsiębiorca. Jak wiemy, własny biznes to życiowe wyzwanie któremu nie każdy jest w stanie sprostać. W tym celu zbudowałem zestaw cech osobowościowych, jakimi powinien odzwierciedlać się idealny przedsiębiorca. Zapraszam do lektury.

 

1) Pewność siebie

Aby stworzyć własną firmę należy cechować się w pewnym stopniu pewnością siebie oraz odwagą w działaniu. Z racji potencjalnie wyższych zysków, działalność gospodarcza wymaga podjęcia określonego ryzyka, by osiągnąć sukces. Oczywiście odpowiednie przygotowanie redukuje to ryzyko. Wiele osób z obawy przed niepowodzeniem wybiera potencjalnie bezpieczniejszą posadę w korporacji lub wręcz w instytucji publicznej. Jednak czar bezpiecznej posady może prysnąć, gdy mamy do czynienia z redukcją zatrudnienia w gorszych czasach. Pamiętajmy, że śmietankę spijają osoby podejmujące wyzwanie, w tym przypadku osoby przedsiębiorcze, które stawiają na własny biznes.

2) Kreatywność

Otwierając własny biznes musimy stworzyć coś nowego, co przekona klientów, by korzystali właśnie z naszych usług . Takie wymagania stawia przed nami rynek, to na nim walczą o przetrwanie przeróżne przedsiębiorstwa. Nasza kreatywność może polegać na wprowadzeniu na rynek nowego produktu, nowego modelu sprzedaży już istniejących produktów czy też nowego sposobu obsługi klientów. Nasze kreatywne działanie mające przynieść nam zyski nazywa się przewagą konkurencyjną. To ona sprawia, iż to nasze produkty wybierają klienci, jednocześnie odrzucając wyroby naszej konkurencji.

3) Wytrwałość i cierpliwość

Początki większości nowopowstałych biznesów  są trudne. Kłopoty finansowe, organizacyjne czy związane z zaopatrzeniem to bolączka wielu początkujących przedsiębiorców. Czasami wystarczy kilka miesięcy, by wyjść na swoje. Niekiedy potrzeba nam cierpliwości na kilka… nieudanych biznesów, które należało zamknąć ze względu na pasmo porażek z konkurencją. Musimy jednak pamiętać, że większość miała takie początki i tylko nasza wytrwałość doprowadzi nas do sukcesu. Każde nasze niepowodzenie to lekcja, która daje do myślenia, daje nowe doświadczenie oraz pozwala nam podejmować trafniejsze decyzje w przyszłości. Jeszcze raz należy podkreślić, iż wiele zależy od naszego przygotowania, a więc profesjonalizmu z jakim podchodzimy do tematu własnej działalności gospodarczej. Dobra rada: twoje przyszłe biznesy powinny być zero- lub niskokosztowe, tak by w razie niepowodzenia nie zostać z długami w perspektywie wielu kolejnych lat.

4) Zarządzanie czasem i organizacja

Czas to pieniądz – ta stara maksyma jest jak najbardziej aktualna. To na jednostki czasu przelicza się nasze wynagrodzenie, to czas gra kluczową rolę, gdy liczymy zyski z naszych lokat bankowych. Jeżeli procesy w naszej firmie będą dobrze zaprogramowane, nasza wydajność będzie wysoka. Dzięki temu zyski jakie wygenerujemy na jednostkę czasu będą wzrastać. W związku z tym, pracując krócej zarobimy więcej niż firmy gorzej zorganizowane, nie wspominając już o naszych znajomych pracujących w korporacjach lub instytucjach publicznych. W takim razie musimy działać zgodnie z wyznaczonym harmonogramem, dokładnie planować działania, kontrolować ważne dla firmy zjawiska gospodarcze. W tym celu posłużyć nam może odpowiednie oprogramowanie oraz organizer zawarty w smartphone'ie lub tablecie.

5) Szacunek dla pieniędzy­

Moim zdaniem, z pieniędzmi jest jak z ludźmi. Jeżeli będziesz ich szanować, będą do ciebie wracać, będziesz miał wielu przyjaciół. Podobnie jest z pieniędzmi. Musimy je szanować, to znaczy rozsądnie wydawać, planować wydatki, stosować reżim kosztowy oraz odpowiednio inwestować. Prawidłowe zarządzanie kapitałem to klucz do sukcesu naszej firmy. Doprowadzenie do satysfakcjonującego poziomu płynności oraz rentowność pozwala firmie utrzymać się na rynku oraz stabilnie rozwijać.

6) Uczciwość

Pomimo popularyzacji haseł, iż pierwszy milion trzeba ukraść oraz że właściciele firm to zazwyczaj kombinatorzy i złodzieje, uczciwość to jedna z głównych cech dobrego przedsiębiorcy. Jeśli nasze działania nie będą transparentne, klienci szybko stracą do na zaufanie na rzecz konkurencji. Jeszcze mniej życzliwe będą dla nas instytucje publiczne takie jak Urząd Skarbowy, ZUS, Państwowa Inspekcja Pracy czy UOKiK. Mogą one nakładać na nas kary, będące niekiedy gwoździem do trumny niejednej działalności gospodarczej. Musimy działać zgodnie z prawem, dbać o przejrzystość naszych procedur oraz pamiętać o etyce w biznesie. Jeżeli już na starcie naszego biznesu ustalimy normy według których będziemy prowadzić działalność, zaprocentuje to dla nas w przyszłości w postaci lojalności klientów oraz dobrych stosunków z instytucjami państwowymi

 

  • Jeśli interesuje Cię założenie firmy i szukasz osób, które Ci w tym pomogą, napisz do mnie. Współpracuję z renomowaną firmą zajmującą się obsługą finansową dla przedsiębiorstw na obszarze całego kraju. Potrzebujesz pomocy z CEIDG, zarejestrowaniem spółki lub obsługę księgową? Odezwij się poprzez zakładkę Kontakt. Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów