Rodzinne Obligacje Skarbowe dla beneficjentów programu 500+ czyli nawet 3% w skali roku

obligacje500+

W dzisiejszym wpisie przedstawię analizę propozycji przygotowanej przez Ministerstwo Finansów dla beneficjentów rządowego programu Rodzina 500+. Rodzinne Obligacje Skarbowe, bo o nich mowa są rozwiązaniem, które ma umożliwić długoterminowe oszczędzanie. Stworzono je z myślą o osobach, które nie przeznaczają pełnej kwoty świadczenia na bieżącą konsumpcję, a jednocześnie poszukują bezpiecznej formy lokowania środków. Obligacje Skarbowe uznawane są za najbezpieczniejszą formę inwestycji. Czy tak jest? Tego nie będę rozstrzygał, a jedynie postaram się jak najrzetelniej przedstawić analizę tego produktu. W artykule przypominam również o innych rozwiązaniach pozwalających na oszczędzanie z myślą o przyszłości waszych dzieci.

 

 

Tytułem wstępu – czym są obligacje skarbowe?

Odpowiedź na to pytanie odnajdziecie w dwóch artykułach poświęconych tej tematyce:

Dużą dawkę wiedzy znajdziecie również na stronie obligacjeskarbowe.pl w zakładce Wiedza o obligacjach. Gdy już zdobędziecie informacje na temat czym są obligacje skarbowe, jak dokonać ich zakupu, zamiany czy umorzenia, możecie przejść do analizy konkretnej oferty, a mianowicie Rodzinnych Obligacji Skarbowych.

 

Dla kogo

Rodzinne Obligacje Skarbowe posiadają preferencyjne warunki, dlatego krąg osób, które może dokonać ich zakupu jest ograniczony. Jak łatwo się domyśleć są to osoby fizyczne pobierające świadczenie wychowawcze, znane wszystkim jako 500+.

 

Rodzaje obligacji

Ministerstwo Finansów przygotowało dwa rodzaje obligacji: 12-letnie oraz 6-letnie.

 

  • 12-letnie Rodzinne Obligacje Skarbowe ROD

Oprocentowanie obligacji serii ROD w pierwszym okresie odsetkowym jest stałe i wynosi 3% w skali roku, natomiast w kolejnych okresach oprocentowanie jest zmienne i wynosi wskaźnik inflacji + marża 2% (punkty procentowe). W przypadku występowania zjawiska ujemnej inflacji (deflacji), tak jak ma to miejsce obecnie, bazą do naliczania odsetek jest wskaźnik inflacji na poziomie 0%. Oznacza to, iż oprocentowanie nigdy nie spadnie poniżej 2% w skali roku, natomiast może zdecydowanie wzrosnąć, gdy na rynku w końcu pojawi się dodatnia inflacja (a tego chyba możemy się spodziewać, więcej na ten temat w rankingu lokat bankowych).

Więcej na stronie obligacji ROD 12-letnich.

 

  • 6-letnie Rodzinne Obligacje Skarbowe ROS

Oprocentowanie obligacji serii ROS w pierwszym okresie odsetkowym jest stałe i wynosi 2,6% w skali roku, natomiast w kolejnych okresach oprocentowanie jest zmienne i wynosi wskaźnik inflacji + marża 1,75% (punktu procentowego). W przypadku występowania zjawiska ujemnej inflacji (deflacji), tak jak ma to miejsce obecnie, bazą do naliczania odsetek jest wskaźnik inflacji na poziomie 0%. Oznacza to, iż oprocentowanie nigdy nie spadnie poniżej 1,75% w skali roku.

Więcej na stronie obligacji ROS 6-letnich.

 

Naliczanie odsetek oraz zakup obligacji

Odsetki są naliczane po każdym roku, jednak nie są one wypłacane na konto, lecz podlegają kapitalizacji. Oznacza to, iż narosłe w danym roku odsetki pracują na wasze zyski w kolejnych latach. Magia procentu składanego sprawia, iż zyski rosną jeszcze szybciej.

Obligacje są w ciągłej sprzedaży. Ich wartość nominalna, a zarazem cena sprzedaży to 100 zł. Możecie je nabyć w oddziałach banku PKO BP lub Domu Maklerskiego PKO BP, jak i przez Internet.

 

Wykup obligacji

Po zakończeniu 12-letniego, czy 6-letniego okresu oszczędzania środki wrócą na wasze konta. Obligacje Skarbowe to nie cyrograf, dlatego macie możliwość wcześniejszego wyjścia z inwestycji. Co ważne, nie tracicie narosłych odsetek. Jednak, żeby nie było tak kolorowo, w przypadku przedterminowego wykupu, naliczona zostanie opłata wynosząca 2 zł na każdą obligację 12-letnią lub 0,70 zł na każdą obligację 6-letnią. Jeśli dotychczas naliczone odsetki są niższe niż 2 zł czy 0,70 zł, opłata pochłonie całość dotychczas naliczonych odsetek. Jeśli zaś będziecie oszczędzali przez dłuższy okres, opłata po prostu zostanie odliczona od narosłych odsetek, które następnie zostaną Wam przelane na konto wraz z kwotą nominalną. Opłata oczywiście mniej zaboli w latach, gdy będziemy mieli do czynienia ze sporą inflacją, która podbije oprocentowanie.

 

Ile można nabyć obligacji

Kwota za jaką można nabyć obligacje obliczana jest jako suma miesięcznych kwot świadczenia od początku jego przyznania z uwzględnieniem kwoty należnej za miesiąc, w którym następuje zakup obligacji, pomniejszona o wartość poprzednio zakupionych Rodzinnych Obligacji Skarbowych.

Mówiąc prościej, w każdym miesiącu możecie zakupić obligacje maksymalnie za taką kwotę, ile wynosi wasze miesięczne świadczenie, to znaczy 500 zł, 1000 zł itd. Plusem tej formy oszczędzania jest fakt, iż obligacje możecie “kupić i trzymać jednorazowo”, dokupować regularnie lub nieregularnie (na przykład co kilka miesięcy) oraz na różne kwoty (w jednym miesiącu jedna obligacja za 100 zł, w innym 7 za 700 zł).

Po szczegóły odsyłam na stronę promocyjną oraz stronę obligacjeskarbowe.pl.  

 

Alternatywne formy oszczędzania

Boom wokół rządowego programu Rodzina 500 Plus pociągnął za sobą zaoferowanie przez instytucje finansowe produktów promujących długoterminowe oszczędzanie.

 

Przypominam jednocześnie o szeregu aktualnych promocji, które pozwolą Wam osiągnąć dodatkowy dochód:

Comperia Bonus 7: Lokata Plan Depozytowy + 110 zł premii

Konto Freemium/Premium w TMUB z 5% moneyback

Bank Millennium: do 360 zł premii w ramach moneyback

Money Mania 9: Konto w BZ WBK na 4% oraz 100 zł premii

Konto z Lwem w banku ING z 150 zł premii

Nawet 600 zł premii od Idea Banku dla przedsiębiorców

Karta kredytowa Simplicity + voucher o wartości 400 zł do mall.pl

Karta kredytowa Simplicity + voucher o wartości 400 zł do Allegro.pl

Karta kredytowa Simplicity + 5% moneyback, do 400 zł rocznie

Karta kredytowa Simplicity + telefon LG o wartości 549 zł

 

Chcesz być na bieżąco dzięki czemu twoje dochody będę jeszcze wyższe?
Polub stronę na facebooku, obserwuj na Twitterze lub LinkedIn bądź zapisz się na newsletter

.

Zapisz się na NewsletterDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *