Wybory Prezydenckie 2015 – czyli jak dorobić nawet 400 zł poprzez pracę w komisji wyborczej

ballot-32201_640Rok 2015 to rok wyborczy w pełnym tego słowa znaczeniu. Wiąże się to z faktem, iż “do urn pójdziemy” dwa razy. Podczas wyborów prezydenckich – już 10 maja 2015 roku oraz wyborów parlamentarnych – jesienią. Czy to wydarzenie będące esencją demokracji może być okazją na uzyskanie dodatkowego dochodu – oczywiście że tak. Zainteresowanych zapraszam do dalszej części wpisu.

 

 

Jeżeli szukasz informacji dotyczących pracy w komisji wyborczej podczas wyborów do Sejmu i Senatu, które odbędą się 25 października 2015 roku wejdź na:

Jak zostać członkiem komisji wyborczej podczas zbliżających się wyborów do sejmu i senatu 2015 – kompendium wiedzy pozwalające dorobić od 160 do 200 zł za pracę w komisji wyborczej

 

 

W listopadzie ubiegłego roku, opisywałem szczegółowo przebieg pracy w komisjach wyborczych podczas wyborów samorządowych. W tym celu stworzyłem dwa wpisy – jeden przed wyborami oraz jeden po, w którym zawarłem jak takie przedsięwzięcie wygląda w praktyce. Linki do artykułów zamieszczam poniżej:

  Winny wam jestem pewnego uściślenia. Opisywany przeze mnie sposób na uzyskanie dodatkowego dochodu dotyczy pracy w obwodowej komisji wyborczej. Wyróżniamy jeszcze między innymi komisje terytorialne oraz okręgowe. Jednak praca w nich to już inna bajka.

  Wybory samorządowe to prawdopodobnie najtrudniejszy rodzaj wyborów jakie odbywają się w Polsce. Wówczas oddaje się głos na kandydatów do rady miasta/gminy, rady powiatu, sejmiku wojewódzkiego oraz wójta/burmistrza/prezydenta. Pracy jest na prawdę dużo. Do tego doszedł pamiętny błąd systemu, który był na tapecie głównych mediów przez ponad tydzień.
Wybory prezydenckie powinny być mniej obciążającym przedsięwzięciem. Wybór jednego kandydata spośród listy nie jest problematyczne dla wyborców, jak i dla pracowników komisji podczas liczenia. Wiąże się to z niższą stawką za dzień pracy w komisji.

Obecnie obowiązujące stawki to (za każdą turę):

 • dla przewodniczących obwodowych komisji wyborczych – 200 zł; 
 • dla zastępców przewodniczących obwodowych komisji wyborczych – 180 zł; 
 • dla członków obwodowych komisji wyborczych – 160 zł. 

  Zapytacie dlaczego w tytule artykułu napisałem “do 400 zł”. Otóż jest to maksymalna kwota jaką można uzyskać (będąc przewodniczącym komisji w swoim obwodzie) pomnożona razy dwa. Dzieje się tak, iż w przypadku wyborów prezydenckich może dojść do drugiej tury. Jeżeli w I turze kandydat na pierwszym miejscu otrzymał mniej niż 50% spośród wszystkich głosów, dwa tygodnie później odbywa się druga tura wyborów, do której przechodzi dwóch kandydatów z największą liczbą głosów. W pokomunistycznej historii Polski, tylko raz – w 2000 roku nie doszło do II tury. W pozostałych głosowaniach a więc w roku 1990, 1995, 2005, 2010 mieliśmy do czynienia z powtórnym pójściem do urn.

 

Jak dostać się do komisji wyborczej – czyli meritum.300x250 (1) wybory

  Państwowa Komisja Wyborcza na swojej stronie wyraźnie napisała:

Państwowa Komisja Wyborcza nie prowadzi rekrutacji kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych.

  Jest to prawda. Otóż w skład komisji wyborczej powołuje się od 6 do 8 osób spośród kandydatów zgłoszonych przez pełnomocników wyborczych (lub upoważnione przez nich osoby) komitetów wyborczych mających zarejestrowanego kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz jedną osobę wskazaną przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) spośród pracowników samorządowych gminy lub gminnych jednostek organizacyjnych.

 

  Jeżeli więc nie pracujecie w urzędzie, zostaje wam opcja numer jeden. Aby móc pracować w komisji wyborczej musicie być ujęci w stałym rejestrze wyborców danej gminy. Jeżeli dla przykładu mieszkacie i jesteście zameldowani w miejscowości X, tylko tam możecie zasiadać w komisji.

Wykaz komitetów wyborczych kandydatów wraz z ich pełnomocnikami znajdziecie pod linkiem Wykaz kandydatów w wyborach prezydenckich 2015.

  Według PKW to do tych właśnie pełnomocników powinniście zgłaszać swoją chęć pracy w komisji. Nie jest to do końca prawda. Swoje kandydatury zgłasza się do pełnomocników lokalnych. Jak więc do nich dotrzeć?

1) Zapytać kogoś znajomego, który działa w jakiejś partii/komitecie – do kogo zgłosić swoją kandydaturę;

2) Jeżeli nie znacie takiej osoby, szukajcie stron internetowych danego komitetu, a tam kontaktu do pełnomocnika struktury w waszym regionie.

3) Jeśli i tak wam się nie udało – daję od siebie wskazówki jak zgłosić swój udział. Wejdźcie na jakiś portal ogłoszeniowy (na przykład Olx.pl), wpiszcie frazę “wybory prezydenckie”. Pokażą wam się propozycje pracy różnych komitetów. Z tego co się orientuję najbardziej ogłasza się “Demokracja bezpośrednia”. Innym sposobem jest przeszukanie fanpage’y partii komitetów na facebooku. Taki sposób poszukiwania kandydatów stosuje na przykład KORWiN: Odnośnik do fanpage KORWiN

Przedstawione powyżej treści nie mają na celu nakłaniania do głosowania na danego kandydata. Są to tylko znalezione w Internecie przykłady poszukiwań osób do pracy w komisji wyborczej! Jeżeli chcesz brać udział w pracach komisji z ramienia innej partii/komitetu – możesz dotrzeć do danego pełnomocnika we własnym zakresie.

 

Ważne!

 • W przypadku zgłoszenia do składu obwodowej komisji wyborczej liczby kandydatów przekraczającej dopuszczalny skład komisji, skład komisji ustala się w drodze publicznego losowania przeprowadzonego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta). 
 • Jeżeli natomiast liczba zgłoszonych kandydatów jest mniejsza od dopuszczalnego minimalnego składu liczbowego komisji, uzupełnienia jej składu dokonuje wójt (burmistrz, prezydent miasta) spośród osób ujętych w stałym rejestrze wyborców tej gminy. 
 • Samo zgłoszenie kandydata na członka komisji nie gwarantuje, że dana osoba zostanie powołana w skład komisji, ponieważ, tak jak wskazano wyżej, w przypadku zgłoszenia do danej komisji większej liczby kandydatów niż ustawowo przewidywana, konieczne będzie przeprowadzenie losowania ich składu.

 

Jak wygląda praca w komisji:

 • Godziny pracy komisji to czas, gdy można głosować czyli 7:00 – 21:00. Oprócz tego należy doliczyć okres przed otwarciem komisji (przygotowanie kart) oraz po zakończeniu głosowania. W zależności od wielkości okręgu może to potrwać do kilku godzin. Podczas pełnienia funkcji członka komisji możemy mieć oczywiście przerwę, tak by zjeść spokojnie obiad.
 • Obowiązki członka komisji to przede wszystkim wydawanie głosującym odpowiednich kart do głosowania. Po zakończeniu głosowania należy policzyć głosy na poszczególnych kandydatów oraz sporządzić protokół z głosowania.

Jeśli potrzebujesz więcej szczegółów – zapraszam do pozostawiania komentarzy lub pytań w zakładce Kontakt.
Jeżeli coś mi umknęło, a jest ważne – chętnie dodam to do wpisu.

 

Podstawa prawna:

Uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 11 kwietnia 2011 r. w sprawie powoływania obwodowych komisji wyborczych w obwodach głosowania utworzonych w kraju, w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Monitor Polski Nr 30, poz. 345).

 

 

 

 

 

 

Śledź bloga w social mediach:
FACEBOOK
Twitter
LINKEDIN
INSTAGRAM
SOCIALICON

71 Comments

 1. Proszę o informację co jest prawdą, bo słyszałem że w komisji pracuje się pół dnia, a tu jest napisane że od 7 do 21 z przerwą.

  • Witam. Zależy to od wewnętrznych ustaleń pomiędzy członkami komisji a przewodniczącym. Często tak jest iż członkowie pracują dzieląc się na dwie tury. Są jednak komisje przebywające oblężenie w których pracuje się większość dnia.

  • Praca w komisji wyborczej to nie tylko w dniu wyborów. To kilka godzin szkolenia w jeden dzień,to np.odbiór kart do głosowania w dzień poprzedzający wybory i pozostałych rzeczy służących w dniu wyborczym,przygotowanie lokalu lub skontrolowanie itp,w mojej ocenie dla tych co naprawdę chcą się wykazać pracowitością i pozostawić dobrą opinię to jest sporo pracy i zmęczenia, a dieta nieadekwatna do wkładu takiej osoby

 2. Jakie mam prawa jako członek komisji ? Czy mogę przeliczyć głosy liczone przez innego członka komisji, gdy podejrzewam, że coś kręci ? Czy mogę sprzeciwić się zaleceniom przewodniczącego komisji jeśli są niezgodne z prawem i umieścić je w protokole ? W jaki sposób można zapobiegać fałszerstwom w komisji ?

  • Postaram się przytoczyć wszelkie aspekty zabezpieczające prace komisji jakie znam (i pamiętam) z praktyki. Każdy członek komisji pochodzi z innego komitetu. Wobec tego każdy każdemu może patrzeć na ręce w celu zapobieżenia wszelkich niedociągnięć. Podczas wyborów zjawiają się tak zwani mężowie zaufania – osoby wydelegowane przez dany komitet do obserwowania przebiegu wyborów jak i liczenia głosów. Nie mogą oni dotykać kart, natomiast mogą zgłaszać wszelkie wątpliwości dotyczącye na przykład ważności głosów. Osoby te są wcześniej zgłaszane w urzędzie organizującym wybory na danym terytorium. Dalej, o godzinie 21 zamykany jest lokal. Wszyscy mają pokazać ręce, czy nie mają na przykład tuszu do fałszowania kart. Otwiera się urnę, którą wcześniej zaplombowano, co było potwierdzone podpisami członków komisji na plombach. Następuję wysypanie kart na stół/podłogę. Karty odkłada się na kupki według danego kryterium. W tym czasie mężowie zaufania krążą i kontrolują. Głosy liczy się po kilka razy. Głosy, które poddaje się w wątpliwość co do ich ważności – konsultuje się komisyjnie wraz z mężami zaufania. Ilość głosów sprawdza się ze stanem kart wydanych. Brak choćby jednej to liczenie od nowa. Na koniec protokoły. Mnóstwo podpisywania. W tym momencie możesz zawetować. Nie zgodzić się na podpisanie pod protokołem oraz zgłosić swoje uwagi. Takie samo prawo mają mężowie zaufania. Bez twojego podpisu, nie można wliczyć głosów z twojej komisji do ogółu głosowania. Jakie są kroki formalne w takiej sytuacji – nie wiem. Nie miałem takowej sytuacji, zdarzają się one niezmiernie rzadko. Wydaje mi się, iż do komisji przyjeżdża jakaś osoba “z góry” i kwestia jest wyjaśniana, ale nie mam pewności. Jeżeli zaś wszystko jest w porządku, głosy są pakowane i zawożone do punktu zbiorczego wraz z protokołami. Chyba wszystko. W razie innych pytań chętnie odpowiem. Pozdrawiam

 3. Jeszcze jedna uwaga. Przed otworzeniem urny zbierane są wszystkie długopisy, mazaki itp na terenie gdzie są liczone głosy osoby liczące mogą posługiwać się jedynie ołówkami.

 4. Ja mam pytanie wzg. drugiej tury czy jeśli jestem członkiem komisji na I ture to czy na drugą też muszę być czy mogę tylko na jedną ?

  • Członkowie komisji pracujący podczas I tury automatycznie dostają “angaż” podczas II tury. W przypadku wystąpienia okoliczności, które uniemożliwią Ci zasiadanie w komisji podczas drugiej tury (na przykład choroba, pobyt w szpitalu) możesz zrezygnować. Grunt to powiadomić przewodniczącego komisji o takiej sytuacji. W komisji obwodowej musi zasiadać co najmniej 6 członków, więc jeżeli tylko ty zrezygnujesz, wybory w twoim okręgu odbędą się bez przeszkód. Pozdrawiam (PS osobiście namawiam do uczestnictwa podczas obu tur).

   • Nawiązując do odpowiedzi, czy wyjazd za granicę w celach turystycznych podczas drugiej tury też należy do okoliczności rezygnacji z 2 tury, czy tylko te wymienione zaliczane do siły wyższej (choroba, szpital). Pozdrawiam.

    • Witam. Jeżeli zostałeś wybrany na członka komisji powiniem się do ciebie zgłosić ktoś z pracowników urzędu (miasta/gminy/dzielnicy). Wówczas możesz zapytać. Znalazłem ciekawy artykuł, w którym możemy wyczytać: “W I turze w komisjach obwodowych w Kędzierzynie-Koźlu zasiadało łącznie 305 członków. – Z naszych informacji wynika, że z pracy przy II turze zrezygnowało 10-15 osób – informuje Jarosław Jurkowski, rzecznik prezydenta. – Powód? Zdarzenia losowe. Przyczyny nikt nie musi podawać. Nie można też nikogo przymusić do pracy w drugiej turze. ” Więcej na http://bitly.pl/763876

   • Dziś byłem na spotkaniu i powiedzieli że minimum 5 osób w komisji. U mnie tyle jest i jest problem w obsadzeniu bo muszą być trzy osoby zawsze w komisji wowczas jedna osoba musi być cały dzień i noc i to jest nie opłacalne

    • 5 osób to rzeczywiście mało. Załóżmy, że w godzinach głosowania (7-21) w komisji musi być zawsze przewodniczący (A) lub wiceprzewodniczący (B). Żeby było łatwiej, podzielimy ich pracę na pół po 7 h. A – od 7 do 14, a B od 14 do 21. Natomiast trzech pozostałych członków komisji (c,d,e) będzie rotować według wzoru:

     Przed 7:00 – wszyscy

     07:00 A cd

     09:20 A ce

     11:40 A de

     14:00 B cd

     16:20 B ce

     18:40 B de

     21:00 – koniec, przychodzą wszyscy

     Wobec tego każdy z członków będzie pracował 9 h 20 minut. Wy możecie oczywiście przyjąć inny plan, wg którego przewodniczący oraz jego zastępca również będą “rotować”. Jednak mój plan jest lepszy od tego, aby ktoś siedział cały dzień i noc. Dużo zależy również od odległości z domu danej osoby do komisji. Najlepiej by było gdyby przydzielili wam jeszcze jedną osobę. Pozdrawiam

     • Urzad sie nie zgodzil na jeszcze jedną osobę. A 3 soby mają dojazd okolo 9km

  • Witam. W moim komitecie była już przymiarka osób do poszczególnych okręgów. Zapytam pełnomocnika czy można się jeszcze zgłaszać. Jak tylko będę miał odpowiedź, podzielę się nią jak najszybciej.

   edit: już mam odpowiedź. Komitety do 17 kwietnia zgłaszają zatwierdzone listy kandydatów do pracy w komisji. Możesz w takim razie próbować ubiegać się o to stanowisko. Jednak w praktyce może być ciężko, gdyż większość komitetów ma już zapełnione listy. Mimo wszystko próbuj, pozdrawiam 🙂

 5. Witam. Zgłosiłam się do komitetu, podpisałam odpowiedni formularz u mojej pełnomocniczki. Z tego co wiem, dzisiaj (19.04) są przewidziane losowania w przypadku nadprogramowych osób chętnych. Lekko licząc w najgorszym wypadku może być 11 + 1 (urzędnik, pewny) chętnych na 8 miejsc przewidzianych. I tu pojawiają się moje pytania: co z tym ewentualnym losowaniem, czy jeżeli takowe miałoby być przeprowadzane to będzie/byłoby to ogłoszone w BIP, czy na stronie gminy? Kiedy i w jakiej formie dowiem się czy się ”załapałam”?

  • Witam serdecznie. Głosowanie jest jawne, organizowane jest poprzez wójta/burmistrza/prezydenta. Przyznam się, że nie wiem czy jest publikowane w BIP (ale się dowiem). Ja o fakcie “wylosowania” dowiedziałem się z najbardziej zainteresowanego źródła, a mianowicie od przedstawiciela komitetu. Zadzwonił do mnie ogłaszając tą dobrą nowinę. Moja rada jest taka, żeby wieczorem zadzwonić do przewodniczącego i zapytać o wynik losowania. Pozdrawiam

 6. Witam moi drodzy. Jesteśmy już po losowaniu członków komisji. Miałem to szczęście, iż udało mi się dostać. Dziś dzwoniła do mnie reprezentant urzędu dla mojego okręgu. W najbliższą środę odbędzie się spotkanie organizacyjne. Ciekaw jestem czy u was jest podobnie. Pozdrawiam

 7. Mam pytanie odnośnie pracy w komisji przy wyborach prezydenckich 2015. Jeżeli będzie druga tura wyborów , a ja już wiem , że nie będę mogła w niej uczestnczyć jako członek komisji gdyż mam zaplanowany i opłacony wyjazd wakacyjny od 23 maja, to co w takiej sytuacji należy zrobić?

  • Witam. Już dzisiaj padło to pytanie. Poszukaj odpowiedzi na komentarz pana Maćka. Pozdrawiam

  • Przejrzałem nieco Kodeks Wyborczy. Kluczowym artykułem jest:
   Art. 184.
   § 1. Wygaśnięcie członkostwa w obwodowej komisji wyborczej następuje w przypadku:
   1) zrzeczenia się członkostwa;

   Nie ma w związku z tym żadnych konsekwencji. Należy jednak poinformować o tym fakcie wcześniej, by komisja mogła być uzupełniona (co najmniej 3 dni przed turą głosowania). Takie zawiadomienie zgłoś przewodniczącemu w twoim obwodzie. Najlepiej jeżeli będzie to wersja pisemna.

 8. Zostałam błędnie poinformowana i nie zdążyłam się zgłosić do komisji. Czy jest jeszcze jakaś szansa dostać się do komitetu wyborczego, czy już nie ma takiej możliwości? 🙁

  • Niestety jest już po losowaniu, więc może być trudno. A na czym polegało błędne poinformowanie? Pozdrawiam

   • Chciałam to zrobić poza miejsce zamieszkania, więc z tego co mi osoba powiedziała zrozumiałam, że do piątku mam złożyć pismo, że chcę głosować w tym mieście, a ona mnie zapisze. Jednak nie powiedziała mi, że musi mnie zapisać również do piątku. Kiedy w piątek wieczorem napisałam do niej, że złożyłam pismo, odpisała mi, że jest za późno… -.-

    • Rozumiem, szkoda że tak wyszło. Na jesieni będą wybory parlamentarne, także już będziesz wiedzieć jak działać. Pozdrawiam

    • chec glosowania ma sie nijak do praCY W KOMISJI! Chyba że chcesz przepisac sie na stale do rejestru to inna rzwcz

 9. Witam,

  czy jako zwykły członek obwodowej komisji wyborczej w przypadku II tury otrzymam kolejne 160zł? Wiem, może głupie pytanie ale chciałbym jasno wiedzieć bo z tekstu można zrozumieć, że tylko przewodniczący dostaje kasę drugi raz.

  • Oczywiście, że dostaniesz. 2 x 160 zł. To było tylko wytłumaczenie ile maksymalnie można uzyskać będąc przewodniczącym. Wiażący jest tekst wyżej:

   Obecnie obowiązujące stawki to (za każdą turę):

   dla przewodniczących obwodowych komisji wyborczych – 200 zł;
   dla zastępców przewodniczących obwodowych komisji wyborczych – 180 zł;
   dla członków obwodowych komisji wyborczych – 160 zł.

 10. Dostalam soe do komisji na wybory. Teraz jednak okazalo sie ze nie bardzo moge w nich uczestniczyc gdyz dostalam zaproszenie na komunie do siosyrzenicy mojego chlopaka i glupio byloby nie isc…;( Domyslam sie ze jedynym wyjsciem z tej sytuacji jest rezygnacja z zasiadania w komisji? Jak powinnam to zrobic? Chyba ze jest jakas inna mozliwosc ?

  • Witam. Nie jesteś jedyną osobą. W dniu wyborów odbywają się komunie w wielu parafiach całej Polski, co może mieć również niemały wpływ na frekwencję. Miałaś już spotkanie organizacyjne? Jeśli tak to znasz już przewodniczącego twojej komisji. Skontaktuj się z nim i przekaz mu ta informację. Ewentualnie zadzwoń do twojego urzędu (Biuro Obsługi Mieszkańców lub coś podobnego) i powiedz, że chcesz rozmawiać z osoba koordynującą wybory. Tam wytłumacz swoją sytuację (masz mocny argument i nikt nie może go podważyć) i zapytaj czy musisz swoją nieobecność potwierdzić oficjalnym pismem. Technicznie nie będzie problemu, gdyż w komisji będzie mniejsza liczba osób lub zostanie ktoś dobrany, więc nie masz czym się martwić. Pozdrawiam

   • zostawisz komisję na lodzie bo nie jest łatwiej siedzieć na dwóch zmianach na takich wyborach w składzie poniżej 8 osób. Sama nie poniesiesz konsekwencji ale osobiście nie mam ochoty zadawać się z takimi niezdecydowanymi osobami które rezygnują.

 11. Witam. A jaka stawka przysługuje operatorowi obwodowemu za elektroniczne wprowadzenie wyników? Po jakim czasie od zakończenia wyborów powinien otrzymać swoje wynagrodzenie?

  • Hej. Ustalenie wysokości wynagrodzenia gminnych informatyków w związku z obsługą wyborów należy do kompetencji wójta, burmistrza lub prezydenta w ramach środków przekazywanych przez Krajowe Biuro Wyborcze. Dlatego, w każdej gminie stawka może być inna. Zależy to od środków przeznaczonych do danej delegatury. Informacji tych szukaj w zarządzeniach prezydenta/burmistrza/wójta w twojej gminie. Wynagrodzenia te są w formie umowy zlecenie, dlatego odprowadzane są od nich odpowiednie składki. Pozdrawiam

 12. Witam 🙂 Jeżeli dostałam się do komisji to gdzie należy odebrać pieniążki?

  • Najpierw praca, potem płaca 🙂 W przeciągu kilku dni po zakończeniu wyborów pieniądze zostaną przelane na twoje konto lub będą do odebrania w kasie urzędu.

 13. Witam. A ja z takim pytaniem: jestem członkiem komisji ale nie w tej, w której mam prawo głosować. Co teraz? Czy będę mogła wyjść na godz i pojechać do swojego obwodu oddać głos?

  • Będziesz mogła spokojnie zagłosować w swojej komisji podczas przerwy. Komisje są czynne w godz 7-21. W tym czasie w lokalu przebywa tylko 3-4 członków, pozostali są na przerwie. Możesz ją wykorzystać na obiad, odpoczynek lub zagłosowanie do czego szczerze zachęcam. Pozdrawiam

   • Dziękuję. Wszystkiego dowiem się na 100% dopiero w piątek na kontroli lokalu i spotkaniu z resztą członków komisji, ale już wiem co i jak 🙂

 14. A jak to wygląda w przypadku zasiadania w komisji wyborczej za granicą? W moim przypadku jest to Oslo, czy w tedy stawki są jednakowe jak w Polsce, czy może są jednak zróżnicowane w zaleznosci od kraju głosowania? oczywiscie mam na mysli nadchodzące wybory prezydenta RP.

  • Wiem na pewno, że możesz wnioskować o dietę (na wyżywienie), nocleg i dojazdy – tak stanowi kodeks wyborczy. Przyznam, że nie posiadam informacji ile wyniesie tak zwana dieta zryczałtowana. Wiem tylko, że odpowiedzialnym za jej wypłatę jest konsul, tam możesz uzyskać informacje. Napiszę maila do jednej z użytkowniczek bloga, która pracuje w komisji w Hiszpanii, może ona będzie wiedzieć. Tak na marginesie 160 zł w Oslo nie niewiele pewnie by wystarczyło. Pozdrawiam

  • Podobno od tego roku to stawki lokalne. Przy poprzednich wyborach to były przeliczane diety polskie i u mnie wychodziło ok 50$ za caluski dzień. Dodam ze to tutaj stawka za 1 godzinę pracy np w szkolnictwie.
   Pozdrawiam.

 15. Witam
  Kiedy przewodniczący komisji powinien wypłacić pieniądze za prace w komisji, słyszałem że dzieje się to rożnie , nawet w sobotę przy odbieraniu głosów , jest to gdzieś zapisane w ustawie wyborczej?

 16. Czy na otwarciu lokalu wyborczego powinni być obecni wszyscy członkowie komisji czy zależy to od wspólnych wcześniejszych ustaleń jej członków?

  • O 7 rano muszą być wszyscy członkowie. Wcześniej kazdy z członków musi sprawdzić czy urna jest pusta oraz podpisać się na zabezpieczeniu urny.

   • muszą być wszyscy członkowie.
    Nie muszą. Byłby to absurd. Dzielicie się na dwie czy trzy (jeśli jest was dziewięciu) zmiany i tyle. Pierwsza zmiana będzie od 5-6:30 w zal. od tego kiedy przyjadą karty, druga przychodzi potem. Wszysscy jednak są po zamknięciu lokalu.

  • Czy zasiadajac w Komisji wybrczej w pierwszej turze wyborow prezydenckich musze byc czlonkeim Komisji w drugiej turze? Jakie sa konsekwencje w przypadku odmowy zasiadnia w Komisji w drugiej turze wyborow? PILNE!!!

   • Hej. Sprawdź wpis dotyczacy pytań i odpowiedzi na wszelkie kwestie związane z pracą w komisji wyborczej. To obecnie drugi w kolejności wpis na blogu. Tam znajdziesz dokładną odpowiedź.

 17. witam, czy ktoś może mi udzielić odpowiedzi. Słyszałam, że za każde spotkanie i odebranie kart oraz materiałów biurowych w sob przed wyborami a także za transport kart do Urzędu dostaje się osobno dodatkowe pieniądze-czy to prawda, jeśli tak to ile? dziękuję i pzdr

  • Za przewóz kart nie dostaje się pieniędzy.
   Za przewóz protokołów koszt jest zwrócony ale tylko kiedy skorzysta się z taksówki wysłanej przez Urząd miasta – specjalny nr jest podany w materiałach komisji.

   Za dojazdy przewodniczący otrzymuje 20 zł które może dowolnie rozdzielić lub zatrzymać w zależności od uznania i wkładu pracy.

   • to i tak on odbiera materilay i musi wracac z urzedu w nocy na wlasny koszt wiec… 🙂

 18. Witam serdecznie. U mnie dzisiaj wpłynęła dieta za I turę. Za tydzień w sobotę znowu przygotowanie kart, a 24 maja II tura wyborów. Miłej pracy, pozdrawiam.

 19. Czy to prawda że Okw nie pozwolili wypłacić pieniędzy członkom komisji z Bielan bo taką informację otrzymałam z Ratusz Bielany i że dopiero po drugiej turze wypłacą za obie tury?

 20. Dzisiaj już wtorek , czy ktoś powiadomi członków komisji o zebraniu się na II turę wyborów i jaki sposób, czy to będzie jak w pierwszej ?

  • Podczas II tury również wszyscy członkowie spotykają się o 6 rano w lokalu wyborczym. Wcześniej, w sobotę potrzebne będą 3-4 osoby (w tym przewodniczący) do przygotowania kart. Jeżeli nie dogadaliście się jeszcze kto pojawi się w sobotę, zapewne przewodniczący skontaktuje się w najbliższym czasie.

 21. Witam.
  do kiedy była dokładna data zapłaty za pracę w komisji? co zrobić, gdy jeszcze nie dostałam przelewu za pracę w ostatnich wyborach prezydenckich?

  • W moim mieście zasadą jest, iż diety wypłacane są do 5 dni od zakończenia wyborów. Skontaktuj się z Biurem Obsługi Mieszkańca w twoim urzędzie miasta/gminy/dzielnicy. Wydaje mi się, że już dawno powinnaś otrzymać swoje wynagrodzenie. Na pewno podawałaś nr konta? Niektórzy wybrali formę odbioru gotówki w kasie urzędu. Bądź co bądź musisz się skontaktować z urzędem. Przyczyną mógł być też błąd w numerze konta. Będę wdzięczny jeżeli napiszesz jak zakończyła się ta sprawa. Pozdrawiam

   • Tak to chodziło o Łódź, nie pamiętałam jaka była data na tej kartce. I faktycznie 15 przyszły przelewy. Dziękuję za odpowiedzi.

   • W Łodzi wypłaty mają być 15.06, tak było napisane na karcie na której mieliśmy wpisać numer konta 🙂

 22. Witam! Szukałam odpowiedzi na moje pytanie, ale jej nie znalazłam. Mianowicie: kiedy i kogo się informuje na temat preferowanej formy wynagrodzenia (przelew vs odbiór osobisty)? Pytam a propo nadchodzącego referendum. Było już spotkanie organizacyjne i nie było nic mówione na temat wynagrodzeń, a mi głupio było się o to pytać już teraz i to publicznie. Ponadto urząd ma jakieś problemy z kontaktem do mnie, więc dodatkowo niepokoję się, że coś przegapię. Bardzo proszę o odpowiedź.

 23. Witam ,
  Czy wszyscy czlonkowie komisji pracuja w tych godzinach 7 – 21 ?
  Czy tez sa podzieleni na grupy ( jedni ida na rano ,a drudzy na popoludnie ) ?
  Pozdrawiam

  • Najpierw spotykacie się wszyscy w lokalu o 6:00. Do godziny 7:00 wszyscy musza być w lokalu. Natomiast w czasie głosowania (7-21) dzielicie się na tury. Szczegóły we wpisie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *