Zakładanie firmy w praktyce czyli
co, gdzie, kiedy?

W dzisiejszym wpisie pragnę przedstawić etapy, przez które należy przejść, by założyć własną firmę. Mimo, iż w codziennym życiu słyszymy, że jest to skomplikowany proces, rzeczywistość jest zgoła odmienna. Wystarczy spełnić kilka wystandaryzowanych czynności, by w przeciągu jednego dnia cieszyć się własną działalnością gospodarczą. Zapewniam, iż założenie firmy to jedynie przygrywka do walki, jaką toczy każdy przedsiębiorca na ringu… zwanym rynkiem.

 

 

Pierwszym krokiem ku otwarciu własnej działalności jest rejestracja przedsiębiorcy w Urzędzie Miasta lub Gminy. W tym celu wypełnia się wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wniosek taki należy złożyć we właściwym dla miejsca zamieszkania Urzędzie Miasta lub Gminy. Jeszcze prościej jest wypełnić formularz na stronie www.ceidg.gov.pl , dzięki czemu zarejestrujemy swoją działalność online. Wniosek ten stanowi jednocześnie zgłoszenie do ZUS/KRUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego.

Wpis do Centralnej Ewidencji jest oczywiście bezpłatny

Pamiętajmy, że:

 • CEIDG jest spisem przedsiębiorców działających na terenie Polski.
 • Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis.
 • Wpis jest dokonywany nie później, niż następnego dnia roboczego po dniu wpływu do CEIDG poprawnego wniosku.
 • Zaświadczeniem o wpisie w CEIDG jest wydruk ze strony internetowej CEIDG.
 • Przedsiębiorca ma prawo we wniosku o wpis do CEIDG określić późniejszy dzień podjęcia działalności gospodarczej niż dzień złożenia wniosku.
 • Przedsiębiorca może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy.
 • Jeżeli przedsiębiorca nie wznowi działalności przed upływem okresu 24 miesięcy, wpis zostanie wykreślony z urzędu.
 • Przedsiębiorca może wznowić działalność przed upływem 30 dni od jej zwieszenia.
 • Z punktu widzenia formalnoprawnego w takim przypadku nie nastąpią skutki prawne (podatkowe, ubezpieczeniowe) wynikające z faktu zawieszenia.

 

We wniosku CEIDG-1 zawiera się między innymi

 • podstawowe dane przedsiębiorcy takie jak imię, nazwisko, numer PESEL oraz NIP, adres zamieszkania, numer telefonu, adres e-mail
 • nazwa firmy oraz miejsce działalności jeśli jest inne niż miejsce zamieszkania
 • przedmiot wykonywanej działalności zgodnie z Polską Klasyfikacja Działalności (PKD)
 • wybór formy opodatkowania

 


Kolejną czynnością jaką musimy wykonać jest zgłoszenie do odpowiednich ubezpieczeń w jednostce ZUS-u. Przedsiębiorca ma na to działanie 7 dni od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Jeżeli działalność gospodarcza jest jedynym stosunkiem uprawniającym do ubezpieczenia, przedsiębiorca składa druk ZUS ZUA. Jeśli zaś początkujący przedsiębiorca ma inne, zbieżne stosunki ubezpieczenia (np. posiada umowę o pracę) należy ustalić obowiązek ubezpieczenia społecznego w ramach ZUS. Dzięki temu dowiemy się, czy musimy opłacać składki na ubezpieczenie społeczne w ramach naszej działalności, czy też są one fakultatywne. Wówczas składa się druk ZUS ZZA, który dotyczy jedynie odprowadzania składek z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego.


Następnym trybikiem podczas uruchamiania naszej działalności jest założenie konta bankowego oraz wyrobienie pieczątki firmowej. Obie te czynności nie są obowiązkiem ustawowym, jednak zdecydowanie ułatwiają komunikację z instytucjami publicznymi, jak również z kontrahentami i klientami. Rachunek bankowy jest obligatoryjny, gdy przedsiębiorca prowadzi księgi rachunkowe lub podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Firmowy rachunek bankowy możemy założyć w dowolnym banku w Polsce. Wiele banków oferuje swoje usługi zupełnie za darmo, więc może to dodatkowo obniżyć koszty naszej działalności. Oferty rachunków firmowych znajdziemy w porównywarkach internetowych. Osobiście polecam rachunek firmowy w Meritum Banku, którego prowadzenie jest zupełnie darmowe. Ponadto wszystkie przelewy internetowe oraz wypłaty z każdego bankomatu w Polsce są bezpłatne. Jeżeli jesteś zainteresowany tą ofertą – otwórz link Konto firmowe Meritum Bank.

Do założenia konta wymaga się informacji o wpisie do CEIDG oraz danych osobistych przedsiębiorcy zawartych w dowodzie osobistym. O założeniu konta należy poinformować Urząd Skarbowy oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Pieczątka firmowa, mimo iż nie jest wymagana, przydaje się w przypadku faktur, umów, kontraktów, ofert, dokumentów firmowych czy pism urzędowych.

Standardowo na pieczątkach umieszcza się oznaczenie przedsiębiorcy, dane teleadresowe siedziby firmy, numery identyfikacyjne NIP oraz REGON.  Wyrobienie pieczątki firmowej to koszt kilkudziesięciu złotych.


Jeżeli chcemy być płatnikami VAT (bądź musimy, gdyż tak mówią przepisy prawa), musimy wybrać się do jeszcze jednej instytucji, a mianowicie do Urzędu Skarbowego, odpowiedniego dla miejsca wykonywania działalności gospodarczej. Musimy tego dokonać najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia sprzedaży towarów lub świadczenia usług objętych VAT. Aby zostać płatnikiem
VAT-u składamy druk zgłoszeniowy VAT-R . Opłata za rejestrację wynosi 170zł. Urząd potwierdza zgłoszenie, wydając w tej sprawie decyzję administracyjną (VAT-5).


Zanim jeszcze zaczniemy generować przychody musimy również dopełnić formalności w kwestii koncesji oraz pozwoleń, jeżeli takowych wymaga nasza działalność. Wnioski o ich uzyskanie należy składać w odpowiednich organizacjach władzy publicznej bądź w jednostce samorządu terytorialnego. Przykładowe “koncesjonowane działalności” to sprzedaż alkoholu, broni czy produkcja papierosów.

 


Pamiętajmy, że jeżeli zamierzamy w swojej firmie zatrudniać pracowników, musimy o tym fakcie poinformować Państwową Inspekcję Pracy (PIP). Zawiadomienie odpowiedniego inspektora musi zawierać: miejsce, rodzaj i zakres prowadzonej działalności. Do tego należy dołączyć informacje o zatrudnianych pracownikach. Termin powiadomienia PIP o zatrudnieniu pracowników to 30 dni licząc od dnia rozpoczęcia działalności. Wielu przedsiębiorców zapomina jednak o złożeniu odpowiedniego zaświadczenia w opisywanej instytucji. Na szczęście, jeżeli korzystamy z usług biura rachunkowego, możemy liczyć na poinformowanie PIP-u przez naszego “buchaltera’.

 

Podsumowując należy stwierdzić, iż instytucja jednego okienka nie jest jeszcze do końca wdrożona. Oprócz wysłania CEIDG musimy się wybrać osobiście co najmniej do ZUS-u oraz Urzędu Skarbowego, jeśli mamy zamiar być płatnikami VAT. Jednak, mimo to, zakładanie firmy w Polsce nie jest zbyt problematyczne co jest ważnym argumentem w szerzeniu przedsiębiorczości w kraju nad Wisłą.

Jeśli interesuje Cię założenie firmy i szukasz osób, które Ci w tym pomogą, napisz do mnie. Współpracuję z renomowaną firmą zajmującą się obsługą finansową dla przedsiębiorstw na obszarze całego kraju. Potrzebujesz pomocy z CEIDG, zarejestrowaniem spółki lub obsługę księgową? Odezwij się poprzez zakładkę Kontakt. Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

 

 

2 Comments

 1. Wiemy że kody pkd zostały wprowadzone dla ułatwienia prowadzenia prowadzenia statystyki i ewidencji dla GUS. O ile dla Głównego Urzędu statystycznego może i jest to ułatwienie to niestety dla zwykłego przedsiębiorcy już nie… Jeszcze nie tak dawno temu za zmianę w wpisie do ewidencji była opłata 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *