Zmiany w regulaminach i TOiP banków Citi Handlowy oraz Getin Bank – sprawdź jak ewakuować się z promocji bez okresu karencji

exit-387227_640

W najbliższym czasie banki Citi Handlowy oraz Getin Bank wprowadzają nowe regulaminy swoich produktów. Zmiany mają charakter kosmetyczny, normalnie nawet nie wspominałbym o nich na blogu. Jednak oba banki przeprowadzały promocje, w których oprócz spełnienia podstawowych warunków, należało utrzymać aktywny produkt przez określony czas. Złamanie tej zasady wiąże się natomiast z naliczeniem kary umownej. W tym miejscu dochodzimy do sedna sprawy. Otóż w przypadku zmian regulaminów w obu bankach, możecie zrezygnować z produktu danego banku w trybie natychmiastowym lub w formie złożenia sprzeciwu wobec zmian w regulaminie bez żadnych konsekwencji. Zmiany wchodzą odpowiednio 15 grudnia 2016 roku w Citi Handlowym oraz 1 stycznia 2016 roku w Getin Banku. Jeśli chcecie zatem zakończyć współpracę z Citi, macie na to czas tylko do dzisiaj!

 

 

Co mówi o tym Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych

Art. 29. 1. Dostawca informuje o proponowanych zmianach postanowień umownych nie później niż 2 miesiące przed proponowaną datą ich wejścia w życie.

2. Jeżeli umowa ramowa stanowi, że brak sprzeciwu użytkownika wobec proponowanych zmian jest równoznaczny z wyrażeniem na nie zgody, dostawca, informując o zmianach, o których mowa w ust. 1, jest obowiązany poinformować użytkownika, że:

1) jeżeli przed proponowaną datą wejścia w życie zmian użytkownik nie zgłosi dostawcy sprzeciwu wobec tych zmian, uznaje się, że użytkownik wyraził na nie zgodę;

2) użytkownik ma prawo, przed datą proponowanego wejścia w życie zmian, wypowiedzieć umowę ramową ze skutkiem natychmiastowym bez ponoszenia opłat;

3) w przypadku gdy użytkownik zgłosi sprzeciw zgodnie z pkt 1, ale nie dokona wypowiedzenia umowy ramowej, umowa wygasa z dniem poprzedzającym dzień wejścia w życie proponowanych zmian, bez ponoszenia opłat.

 

Oba banki spełniły warunek zawarty w ustępie pierwszym artykułu. Citi poinformował o zmianach w bankowości elektronicznej (stosowną wiadomość otrzymałem 14 października 2016 roku), zaś Getin Bank wysłał informację o zmianach w formie tradycyjnego listu, a także w bankowości online (osobiście otrzymałem wiadomość 31 października 2016 roku).

 

Citi Handlowy

Bank ten słynie z promocji swoich kart kredytowych. Kilka z promocji (na przykład ta z voucherem o wartości 400 zł do Empiku lub Nexterio.pl) obarczone były dodatkowym warunkiem, a mianowicie dokonywaniem przez okres 12 miesięcy od daty podpisania umowy o kartę minimum jednej transakcji bezgotówkowej miesięcznie. W przypadku niezapewnienia w/w warunku, bank zastrzegał:

W przypadku niedokonania tych transakcji nagrodzony Uczestnik zapłaci Bankowi karę umowną w wysokości 200 zł (dwieście złotych). Wierzytelność Banku jest wymagalna począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym Uczestnik zostanie poinformowany przez Bank, że nie wykonał zobowiązania opisanego w niniejszym regulaminie. Klient zostanie poinformowany o niespełnieniu warunków i naliczeniu kary umownej poprzez wiadomość w serwisie internetowym Citibank Online, poprzez wiadomość e mail lub przez doradcę serwisu bankowości telefonicznej CitiPhone.

Potwierdziłem w banku informację, iż w przypadku natychmiastowego wypowiedzenia umowy (związanego ze zmianą regulaminu) nie będzie on pobierał kary umownej. Z racji, iż nowy regulamin wchodzi w życie jutro, tj. 15 grudnia 2016 roku, z tej swoistej furtki możecie skorzystać tylko do dzisiaj, tj 14 grudnia 2016 roku. Możecie tego dokonać poprzez system online lub na infolinii banku. Polecam zdecydowanie drugą opcję, ponieważ macie pewność, że czynność odbędzie się na pewno dzisiaj. Ponadto konsultant może Was skutecznie przekonywać do dalszej współpracy z bankiem 🙂 Zapewne otrzymacie propozycję sowitego moneyback, na przykład 10% wartości transakcji w najbliższych dwóch miesiącach. Dlatego raczej zachęcam do pozostania w relacji z Citi Handlowym, zważywszy, iż karta Citi Simplicity jest zupełnie darmowa. O zaletach użytkowania karty kredytowej przeczytacie we wpisie

Na pewno znajdzie się grupa osób, która zechce szybciej nabyć status nowego klienta w kolejnych promocjach organizowanych przez bank. Jeśli zatem zdecydujecie się na wypowiedzenie umowy, dogadajcie lepiej z konsultantem kwestię opłat oraz formy dostarczenia wyciągu za ostatni miesiąc. Przed wykonaniem czynności wypowiedzenia, sprawdźcie, czy otrzymaliście stosowną wiadomość oraz, czy rzeczona zmiana na pewno Was obejmuje. Numer na infolinię, bezpośrednio do działu zajmującego się zamykaniem rachunków to: 22 692 22 24 (otrzymałem go od konsultanta online).

Szczegółowy wykaz zmian odnajdziecie na stronie banku. W ramach TOiP zmienią się między innymi opłaty za monity listowne i telefoniczne, opłaty za ubezpieczenia oraz opłaty z tytułu czynności windykacyjnych.

 

Getin Bank

Getin Bank rozesłał powiadomienia o zmianach w regulaminie i TOiP w formie tradycyjnego listu, a także w bankowości online. Bank już na pierwszej stronie zaznacza, iż:

Jeśli akceptują Państwo te zmiany, nie muszą Państwo nic robić. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zmiany, mogą Państwo złożyć w naszym banku sprzeciw przed datą wejścia w życie tych zmian tj. do dnia 31 grudnia 2016 r. albo wypowiedzenie umowy ze skutkiem natychmiastowym. W przypadku sprzeciwu umowa wygaśnie z dniem 31 grudnia 2016 r., a w przypadku wypowiedzenia ze skutkiem natychmiastowym w dniu jego złożenia.

Getin jest o wiele bardziej klarowny od Citi Handlowego. Mimo to dopytałem bank, jak w praktyce można wypowiedzieć umowę, bądź wnieść sprzeciw. Otrzymałem odpowiedź:

Uprzejmie informuję, że zarówno jedna i druga rezygnacja jest możliwa do złożenia poprzez:

– Infolinię pod numerem 197 97,
– Bankowość Internetową poprzez formularz kontaktowy (z zaznaczeniem co dokładnie chce Pan zamknąć),
– oddział Banku lub korespondencyjnie pod adresem…

Getin Bank słynął z szeregu promocji, gdzie stosowano dodatkowy warunek w postaci niezamykania konta przez 24 miesiące od momentu podpisania umowy. W przypadku wcześniejszego zamknięcia rachunku, bank obligował do zwrotu proporcjonalnej części premii. Przykładem takiej promocji była między innymi Aktywna Karta. W jej ramach mogliście otrzymać do 300 zł zwrotu za płatności kartą. Dodatkową promocją Getin Banku był i w zasadzie nadal jest Pakiet korzyści “Mój bank”. Między innymi W ramach pakietu możecie między innymi do 31 grudnia 2016 roku korzystać z promocyjnego oprocentowania rachunku oszczędnościowego – 4% w skali roku dla kwoty do 10.000 zł. W związku z tym, iż preferencyjne oprocentowanie konta oszczędnościowego kończy się wraz z końcem roku, dalsze utrzymywanie konta traci nieco sens.

Oczywiście można spróbować ponegocjować z bankiem jakiś miły bonus, który zachęci Was do dalszej współpracy z Getin Bankiem. 🙂

 

Przypominam jednocześnie o szeregu aktualnych promocji, które pozwolą Wam osiągnąć dodatkowy dochód:

iKonto w BGŻ BNP Paribas z 3% moneyback, nawet 200 zł premii

Nawet 150 zł za podpisanie umowy z NJU Mobile w ramach mOkazji

4% na koncie osobistym w BZ WBK + 120 zł łatwej premii

UniLokata Plus 1% z premią od 100 zł 1000 zł

Bonus 100 zł za otwarcie konta Inteligo

Karta kredytowa Simplicity + voucher o wartości 400 zł do mall.pl

Karta kredytowa Simplicity + voucher 400 zł do perfumerii Douglas

Karta kredytowa Simplicity + voucher o wartości 400 zł do Allegro.pl

Karta kredytowa Simplicity + telefon LG o wartości 549 zł

Lokata db Plan 500+Premia w Deutsche Banku z roczną premią do 500 zł

Konto oszczędnościowe Nest Rodzinne Oszczędności z premią do 30%

 

Chcesz być na bieżąco dzięki czemu twoje dochody będę jeszcze wyższe?
Polub stronę na facebooku, obserwuj na Twitterze lub LinkedIn bądź zapisz się na newsletter

.

Śledź bloga w social mediach:
FACEBOOK
Twitter
LINKEDIN
INSTAGRAM
SOCIALICON

2 Comments

  1. Czyli juz wiadomo, ze majac konnto Getin UP z Pakietem Korzysci na 4% promocja nie zostanie przedluzona ?
    Jezeli bede chcial zostawic konto ale zrezygnuje z karty zeby nie płacic nia 300zl, bo po co, to konto, bede miał bezpłatne od stycznia 2017r ?
    Czy wpływ wynagrodzenia bedzie potrzebny do bezpłatności ?

    • Może być informacja, że przedłużają – fakt. Ja trochę w to nie wierzę, bo 4% w skali roku to dużo (Getin mocno zjechał w dół z lokatami). Ja osobiscie nie zamykam, bo 15.01 spłyną odsetki premiowe i szkoda je stracić. Prowadzenie jest darmowe bezwarunkowo. Kartą najlepiej zamknąć i wyczekać aż minie 24 miesiące. No chyba, że któryś element Pakietu Korzyści ma dla Ciebie wartość dodaną, to wtedy można zostawić i wykręcać 300 zł + wpływy 1000 zł 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *