IV filar emerytalny, czyli sam zadbaj o swoją emeryturę – odcinek 19, Wrzesień 2016

doll-550583_1280

Witam w kolejnej odsłonie cyklu IV filar emerytalny, czyli sam oszczędzaj na swoją emeryturę. Jak co miesiąc, w artykule zaprezentuję symulację samodzielnego oszczędzania z myślą o przyszłości. Preferuję bezpieczne formy lokowania oszczędności jak lokaty bankowe czy rachunki oszczędnościowe. Pojawiające się symptomy przyszłej niewypłacalności ZUS-u są skutecznym motywatorem do samodzielnego odkładania pieniędzy na emeryturę. Dziś oprócz symulacji, cofniemy się o 17 lat, by powspominać co obiecywano nam w reklamach OFE.

 

 

Reklamy OFE – 1999

Dziś zamiast opisywać najważniejsze wydarzenia związane z rynkiem emerytalnym, powspominamy nieco jak to było kiedyś. Cofając się do 1999 roku, zobaczymy w telewizji non stop emitowane reklamy Otwartych Funduszy Emerytalnych. Obiecywano w nich złote góry, emeryturę pełną szczęścia i realizacji marzeń. Wyszło…jak wyszło. W reklamach OFE “spotykaliśmy” osoby znane, takie jak Bogusław Linda, Zbigniew Zamachowski czy bohaterowie serialu “Złotopolscy”. Innym motywem było używanie elementów humorystycznych (śmiech przez łzy) jak w kampaniach: OFE Ego – “Na emeryturze nie musisz udawać życia” oraz OFE Allianz “Trzeba mieć fantazję i pieniądze synku”.

Poniżej prezentuję tytuły najciekawszych spotów z kampanii OFE, prowadzonej w 1999 roku (filmy dostępne są w serwisie YouTube oraz w jednym z odcinków programu “Chodzi o pieniądze” emitowanego w TVP):

Reklama Winterthur 1999 Bogusław Linda “Życie to nie film”

– Kampania OFE Allianz “Trzeba mieć fantazję i pieniądze synku”

– OFE EGO reklama drugi filar “Na emeryturze nie musisz udawać życia”

– Reklama “Pocztylionu” z 1999 roku “Przynosimy Ci bezpieczną przyszłość”

– COMMERCIAL UNION ‘Zamachowski’ (1999)

 

Jeśli nie udało się Wam zgromadzić w OFE tak dużych środków, by na emeryturze spędzać wakacje pod palmami, zachęcam do samodzielnego oszczędzania. Pomóc może Wam w tym najświeższa symulacja…

 

Odcinek nr 19 -10 września 2016 roku

Kwota: 250 zł

W takiej właśnie wysokości co miesiąc „odkładana” jest kwota w mojej symulacji regularnego oszczędzania na emeryturę. Uważam, iż odpowiada ona możliwościom zarobkowym większości osób, które racjonalnie planują swój budżet domowy. Oczywiście, Wy możecie zdecydować się na inną stawkę.

 

Forma alokowania środków:

Aby zapewnić bezpieczeństwo Waszych środków, proponuję zawsze wybierać inwestycje o minimalnym ryzyku. W tym celu, wirtualne pieniądze trafiają na najlepiej oprocentowane konta oszczędnościowe lub depozyty terminowe. Aktualny ranking kont oszczędnościowych oraz lokat dostępny jest w górnym pasku bloga – zakładka Rankingi.

 

Decyzja:

  • Dzisiejsza „składka” 250 zł trafia na:

Konto Godne Polecenia w banku BZ WBK – 4%

Nie ma chyba łatwiejszej formy oszczędzania niż trzymanie pieniędzy na ROR. Taką możliwość daje nam BZ WBK. Co prawda, konta nie ma już w ofercie, aczkolwiek otworzyliśmy je wirtualnie w poprzednich miesiącach. Dla przypomnienia, było ono oprocentowane na 4% w skali roku dla kwoty do 4000 zł. Mało tego, bank pozwalał założyć aż 3 takie konta, dlatego suma oszczędności może wynieść nawet 12 000 zł. Symulacja przewidziała otwarcie dwóch takich kont, więc możemy na nich ulokować do 8000 zł. W poprzednim miesiącu środki w całości także były zdeponowane na KGP w banku BZ WBK. Na rynku są również dostępne lokaty, których oprocentowanie jest podobne do konta w BZ WBK. Staram się jednak trzymać zasady, iż z lokat będziemy korzystać dopiero w sytuacji, gdy pojawią się promocje typu “lokata z bonusem”. Wówczas oprócz tradycyjnego oprocentowania depozytu, w łatwy sposób można zwiększyć rentowność inwestycji, gdyż efektywne oprocentowanie (z wliczoną premią) jest wyższe niż na standardowej lokacie. Tego typu oferty przeznaczone są zazwyczaj dla nowych klientów, więc nie ma sensu “spalać statusu nowego klienta” zakładając lokatę bez promocji.

Obecnie dostępna jest lokata Plan Depozytowy na 130 dni z oprocentowaniem 2,5% w skali roku z bonusem wynoszącym 100 zł. Jednak oferta ta jest dostępna dopiero od kwoty 10.000 zł (w naszym wirtualnym portfelu jest o wiele mniej). Jeśli chcecie zapoznać się z tą ofertą, zapraszam do artykułu.

 

Obliczenia

Kapitał przed bieżącą inwestycją – 4878,60 zł

  • Stan środków na: 10. września 2016 r. – 5128,60 (po wpłacie “składki”)
  • Prawdopodobna wysokość odsetek na 10. października 2016 roku = 13,85 zł
    [5128,60 x 0,04 x 1 / 12 x (1-0,19)] = 13,85 zł
  • Prawdopodobny stan środków na: 10. października 2016 r. – 5142,45 zł

 

Suma kapitału (składek) zebranych na dzień 10. października 2016 roku, czyli przez 19 miesięcy wyniesie 4750 zł, zaś kwota dotychczas naliczonych odsetek oraz bonusów (w przypadku lokat z premią) 392,45 zł.

Tak właśnie wygląda comiesięczna symulacja budowy IV filaru emerytalnego. Mam nadzieję, że dla Was nie będzie to jedynie symulacja, a realna budowa kapitału. Regularne oszczędzanie prowadzi do powstania efektu „kuli śnieżnej”. Wraz z kolejnymi wpłatami, wasze oszczędności będą rosnąć coraz szybciej, gdyż oprocentowanie naliczane będzie od coraz wyższej kwoty. Powodzenia!

Wszystkie pozostałe odcinki z cyklu IV filar emerytalny, czyli sam oszczędzaj na swoją emeryturę znajdziecie w spisie treści.

 

Przypominam jednocześnie o szeregu aktualnych promocji, które pozwolą Wam osiągnąć dodatkowy dochód:

Lokata z premią 100 zł w Toyota Banku + program poleceń

eKonto z premią do 300 zł + oprocentowanie 3% w mBanku

Konto dla Młodych w PKO BP z premią 100 zł oraz 10 biletów do kina

Konto Freemium/Premium w TMUB z 5% moneyback

Bank Millennium: do 360 zł premii w ramach moneyback

PKO BP: Otwórz konto i odbierz 100 zł premii

Konto z Lwem w banku ING z 100 zł premii

Lokata db Plan 500+Premia w Deutsche Banku z premią roczną do 500 zł

Nawet 600 zł premii od Idea Banku w promocji “Premiowanie za bankowanie”

Karta kredytowa BPH Fair z premią do 300 zł oraz moneyback

Karta kredytowa Simplicity + voucher o wartości 400 zł

Karta kredytowa Simplicity + telefon LG o wartości 549 zł

Alerty BIK za darmo przez 12 miesięcy

Chcesz być na bieżąco dzięki czemu twoje dochody będę jeszcze wyższe?
Polub stronę na facebooku, obserwuj na Twitterze lub LinkedIn bądź zapisz się na newsletter

.

Zapisz się na NewsletterŚledź bloga w social mediach:
FACEBOOK
Twitter
LINKEDIN
INSTAGRAM
SOCIALICON

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *